Teknosa Satış Danışmanının Davranışı Ve Tavırları Hiç Hoş Değil

Ayşe Ayşe29 Temmuz 12:42

26.07.2020'de telefon bakmak için Çelik Park AVM Teknosa mağazasına gittik. Başka marka telefon bakarken Çalışanların yönlendirmesi ile Oppo reno Z2 aldık. Ertesi gün WhatsApp uygulamasında yukarı aşağı kayarken ekranda titreme olduğunu fark ettim. Bununla ilgili gerekli lem için gideceğim fakat ürünü satarken iyi bir ikna kabiliyeti ile konuşan satış danışman telefonu hafta sonu indirimi dedi şu an da fiyatı aldığımız fiyat. Yalanmış yani. 

Kasko da indirimde diyerek genişletilmiş garantiyi faturada 369TL göstermişler bize 100TL demişlerdi telefonun fiyatını ise 3599 TL den 270 TL iskonto göstererek 3329 TL göstermişler ve faturaya evraka bize imza attırdılar o gün mağaza kapanmak üzereydi okumadık bile direk imza yerlerini gösterdi diğer çalışan attık. Daha sonra okuduğumda kasko şirketinin telefonla alakalı tamamen hasar alması durumunda faturada yazan telefon tutarı üzerinden %40 kesinti yapılarak çek verileceği yazıyor.

 Bunun için mi evrakta usulsüzlük yapıyor bu Teknosa. Ben madem 100 TL'ye aldım bu kasko denilen genişletilmiş garantiyi, o zaman 100 TL yazsın telefonun fiyatını neden düşürüyorsunuz da kasko fiyatında indirim olmamış gibi 369 TL yazıyorsunuz sayın Teknosa. Ertesi gün genişletilmiş garantiyi iptal ettirmek için gittiğimizde dövecek gibi bir muameleye maruz bıraktı bu çalışan k*** k. Kasları çatık sürat aşık şekilde kızarak konuştu tavrı da hiç hoş değildi. 

Asla Teknosa'ya bir daha gitmem gideni de göndermem bundan sonra. İptal edecekti fakat fiş yanımda olmadığı için yapmadı. Haliyle 24 saat de doldu. Çalışıyorum zaten işten izin alıp gitmiştim tekrar gitme şansım olmadı fişi evde kalmıştı. Ve inşallah telefon kırılır da gelirsiniz yapmayız dedi. Bu nasıl bir Teknosa ki böyle bir çalışanı var resmen beddua etti. Şakayla karışık falan da değil direk sürati aşık bir şekilde bir sürü şey söyledi. 

Lakayıt bir tavrı vardı zaten. 100 TL için bir yıl garantiden vazgeçiyormuşuz da falan filan onlar 100 lira için gayet laf kalabalığı yaparak ikna etmeyi başardılar. Faturaya da güzelce işlerine geldiği gibi yansıtma yapmıştır Teknosa'ya bunu yakıştıramadım gerçekten adı sanı olan bir yerden alalım dedik daha önce de alışveriş yaptım sıkıntı yoktu. Bakmaya gittik telefon aldık çıktık. 

Kasko da kakalandı şimdi de iptal edersek çek vereceklerini söyledi kusura bakmayın da asla Teknosa'ya gelmem. Mağazaya yönlendirme yapıyor müşteri hizmetleri. Mağazadaki çalışan ile anlaşabilsek giderdik o çirkin tavıra asla gitmem.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Teknosa Logo Teknosa 29 Temmuz 13:14

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Teknosa Logo Teknosa 29 Temmuz 12:51

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

profile-icon Ayşe 29 Temmuz 12:50

Fatura fotoğrafını ekledim. Hep mi böyle yapıyor Teknosa merak ettim doğrusu.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler