05 Haziran 2013
Yorum Yap
#1835940

Teknosa Problemli Casper Marka Notebook Değişimi!

25. 02. 2013 tarihinde İzmir Teknosa Forum'dan almış olduğum Casper marka notebook ilk olarak şart girişinden duman çıkması nedeniyle 19. 04. 2013 tarihinde garantiye gönderilmiş ve tamir edilmiştir. 2 gün önce tekrar aynı problem yaşanmış olup, Teknosa'dan ürünün hasarlı olması nedeniyle değişimini istediğimde sadece ilgili bölümü tamir edebileceklerini söylüyorlar.


Yangın tehlikesi olduğundan ve notebooktan tamirden önce ve sonra toplam 2 defa duman yükseldiğinden artık tedirgin oluyorum ve notebookun değiştirilmesini istiyorum. Mağduriyetimin giderilmesi konusunda yardım beklemekteyim.

Nurcan 46 Okunma

Cevaplar

  • Teknosa Temsilcisi05 Haziran 2013

    Sayın Yetkili, Öncelikle müşterimizin yaşamış olduğu durumu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşterimizin belirtmiş olduğu irtibat numarasından arama yapılmış fakat kendisine ulaşılamamıştır. Teknosa’da müşterilerimizin memnuniyetine verilen önem, Teknosa hizmet anlayışımızın temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda müşterimizin talebini ‘’4822 sayılı Yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un maddeleri gereği “gerekli koşulların ve şirket uygulamalarımız kapsamında verdiğimiz alternatif hizmeti koşullarının da oluşması durumunda talebi karşılanacaktır. Satış sonrası operasyonel desteğimizi anlatabilmemiz ve yardımcı olabilmemiz için müşterimizin tarafımıza ulaşmasını rica ederiz. Saygılarımızla, TeknoAsist Merkezi İletisim Bilgileri : TeknoAsist Merkezi Numaramiz : 444 55 99 (7 gun 24 saat ulasabilirsiniz ) Web Adresimiz : www.teknosa.com / www.teknosaasist.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler