Teknosa Notebook Değişim Süreci

Tuba Tuba25 Mart 12:41

Virüs nedeniyle evden çıkmadığımız için ihtiyacımız olan notebook u web sitesi üzerinden satın aldım. Satın almadan önce Mavibahçe mağaza ilgili satış personeli ile iki kez telefonda konuştum, danıştım. Almayı düşündüğüm ürün için kimse çok yüksek fan sesinden dolayı sorun yaşama ihtimalinden bahsetmedi. Bu kadar basit ürün satmalarını da doğru bulmuyorum. Basit ürün alacak kadar zengin değilim lafı tam bunun için geçerli. Belki geçer dedim ses ama mümkün değil, o kadar gürültülü bir ses var ki, çocuğum evden eğitimde kullanmak istemiyor, yarım saat sonra artık tahammül edilemez bir durumda oluyoruz. Müşteri hizmetleri ile konuştuk. Normalde prosedür gereği mağaza teknik servisine götürmem, onay alarak farklı bir notebook ile değiştirmem lazımmış 30 gün içinde.

Fakat kötü bir zamanda sipariş ettim malum virüs var ve tüm mağazalar kapalı. Neyse siparişim ertesi gün geldi. Geldi fakat direk orijinal kutu kargoya verildiği için o kadar pis bir şekilde geldi ki, virüsten dolayı bu kadar hassas olduğumuz dönemde o kutuyu Eve sokmam mümkün değildi. Neden orijinal kutusu ile yollanıyor ki? Her yerde çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı çok önemli diye yazılar yayınlanıyor! Verilen önemi ben daha paketlemede göremedim. Şu an müşteri hizmetleri çalışanları da nasıl bir aksiyon alacaklarını bilmiyor. 2 kez aradım hala sonuç bekliyorum.

Son derece mağdurum. Ne zaman dönüş olacağı da belli değil. Gerçekten bu tip konulara hiç tahammülüm yok. Acil çözüm bekliyorum. Umarım bu mağduriyetimizi hızlı bir şekilde giderirler. Resmen 2 bin tl çöpe atmış gibi hissediyorum, bilgisayarı kullanmıyoruz, kaldırdık bir köşede duruyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Tuba 27 Mart 17:39

Yani sorunu çözmedik, yardımcı olmadık diyor Türkçesi.

Teknosa Logo Teknosa 27 Mart 14:09

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

profile-icon Tuba 27 Mart 12:33

Neden değerlendirme yapamıyorum?

profile-icon Tuba 25 Mart 16:28

Az önce aradılar, yazıklar olsun. Koskoca Teknosa. Bir daha asla sizden alışveriş yapmayacağım. Leş gibi kutuyu bu virüs döneminde eve sokmadım diye değişim yapamazmış. Siz başka kutuya koymadan yollayın bana, kabahatli ben olayım. Yazıklar olsun gerçekten. Kolayınıza geldi tabi. Mağazalar da kapalı, teknik servis vs. İle uğraşmamak işinize geldi. Ne diyeyim. Bilgisayarı tek yapacağım gidip Vatan veya medya markete 2. El olarak vermek ve değiştirmek. Gerçekten çok büyük hayal kırıklığısınız. Mutlaka yardımcı olacağınızı düşünmüştüm, yazık!

profile-icon Tuba 25 Mart 13:03

Ben zaten ürünü satın alana kadar 5 kez, aldıktan sonra 2 kez aradım. Artık sizden olumlu ve net bir cevap bekliyorum.

Teknosa Logo Teknosa 25 Mart 12:42

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler