Toplam çözüm sayısı
..
Teknosa ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hatice'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi
Yeni karşılaştırma
ile

Teknosa İstinyePark, Garanti Uzatmayı İade Etmedi!

1130görüntüleme
Hatice
Hatice 30 Kasım 2021 13:59

Teknosa İstinye parktan şikayet var ®! Bir fotoğraf makinesi alımı yapmak için gittim. Ve şirketime fotoğraf makinasının faturasını kestirdim garanti uzatma yaptırdım. Hatta almak istediğim fotoğraf makinesi9,500 liraydı kasa da 8,500 lira artı 670 lira garanti uzatma ödemesi dediler. Fotoğraf makinasının ücreti 9,500 ama teşhir standından da oyla yazıyor dediğimde kasa da bin lira özel indirim uyguladıklarını söylediler. Ödemeyi yaptıktan sonra poşeti aldığımda benim istediğim ürün olmadığını fark ettim. Yanlışlık olduğunu ürünün değiştirilmesini talep ettim. Ama sizin ürün daha pahalı bu da işini görür şeklinde açıklama yapıldı. Ben ısrarla diğer ürünü isteyince stoklarında olmadığını söylediler. Başka şubeden getirin dediğimde hiçbir şubelerinde mevcut olmadığını söylediler. Meğer satış kotalarını tutturmak için bana başka ürün satışı gerçekleştirmişler. İade talep ettiğimde şirkete fatura ettikleri için iade faturası getirmemi söylediler. Akşam saatleri ve cumartesi olması sebebiyle pazartesi gününe kadar ekstra İstanbul'da konaklamak zorunda kaldım. İstanbul dışında yaşıyordum seyahat amaçlı gitmiştim. 2 gün ekstra konaklama masraflarını göze aldım ürün pahalıydı. Pazartesi iade faturasını kestirip iademi almaya gittim. Cumartesi günü fotoğraf makinesi yanlış olduğu için hiç teslim almamış olmama rağmen, pazartesi gittiğimde fotoğraf makinasını geri istediler ve bir sürü sorun çıkardılar. En sonunda fotoğraf makinasının iadesini gerçekleştirdiler ancak elimde olmayan ürünün garanti uzatmasını iade etmediler. Garanti uzatmaya iade faturası kesmediğim gerekçesiyle beni geri çevirdiler. Ancak sorun şu ki, onlar bana garanti uzatma bedelini hiç faturalandırmadılar. Faturası olmayan bir ürüne garanti faturası kesmediğim için iademi gerçekleştirmediler. Gün boyunca Teknosa iletişim hattıyla bu işlemlerin görüşmesini yaptım. Ve herhangi bir sonuca ulaşamadım. En sonunda aldığım yanıt ise 21 günlük sürecin dolduğu, herhangi bir işlem yapmayacakları, hatalı satış yapmadıkları v. B. Oldu. Ne İstinyePark ® Teknosa, ne de Teknosa iletişim hattı müşterinin mağduriyeti arkasında durmadı. 1. Hata: almak istediğim ürünü değil bambaşka bir ürünü sattılar. 2. Hata: garanti uzatmayı faturalandırmadılar. 3. Hata: faturası olmayan garanti uzatmanın iade faturasını talep ettiler. 4. Hata: elimde olmayan bir ürünün garanti uzatması mevcut şu anda.

Teknosa Logo
Teknosa30 Kasım 2021 13:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz incelemeye alınmıştır. En kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Hatice
Hatice30 Kasım 2021 16:03

Teknosa müşteri hizmetleriyle 21 gündür iletişim halindeyim ancak hiçbir sonuca ulaşamadım. En son mağaza o meblağa hediye çeki vereceğini söylemiştim 3 kere kayıt bırakmama rağmen geri dönüş yapılmadı. Bugün sabah tekrar aradığımda İstinyePark Müşteri Hizmetleri Çalışanı Damla hanım tarafından sürecin geçip bittiğini, herhangi bir işlem yapmayacaklarını, mağazalarında herhangi bir hatalı satış yapmadıklarını söylendi. Mağaza da her türlü kaydım mevcuttur. 30 Kasım 2021 günü kamera kayıtlarından farklı ürün satmalarının kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Ve ürünün farklı olduğunu fark ettiğimizde kamerayı bıraktığımızı, 1 Kasım 2021 tarihinde tekrar gitmeme rağmen garanti uzatmanın iadesinin gerçekleşmediğine dair bütün kayıtlar mevcuttur. Müşterinin bilgisi dışında, farklı bir ürün satmanın, garanti uzatmanın faturasının kesilmemesinin ve kesilmeyen garanti uzatma faturasına iade faturası kesilmemesi bahanesiyle ücretin iade edilmemesinin hiçbir haklı gerekçesi olduğunu düşünmüyorum. Baştan istediğim ürünün stoklarda mevcut olmadığı bilgisi verilseydi, maddi ve manevi bu yıpranma sürecinin hiçbir aşamasını yaşamayacaktım. Teknosa gibi kurumsal bir şirketin müşterisini korumaması anlamlandıramıyorum.

Hatice
Hatice30 Kasım 2021 16:04

Düzeltme: ürün alım tarihim 30 Ekim 2021 dir. İade almak için gittiğim ve iademin yapılmadığı tarih 1 Kasım 2021dir.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile