Teknosa  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Teknosa İPhone 11 Genişletilmiş Sigorta Problemi

1.720görüntüleme
Sanem
Sanem 22 Kasım 2020 01:28

7300 lira vererek aldığım iPhone 11 için yıllık genişletilmiş garanti ücreti olarak 1100 lira ek ücret ödediğim telefonumu bir hafta önce dokunmatik ekran arızası ve arka kapakta çatlaklar nedeniyle Teknosa tarafından yönlendirilen adrese gönderdim. Gulf Sigorta olduğunu öğrendiğim bu şirket tarafından SMS yoluyla bilgilendirildim. Son mesajları ise : " Ürününüzün tamiri mümkün olmayıp 4379,4 TL tutarındaki Teknosa alışveriş çeki tarafınıza tanımlanmıştır.

Dilediğiniz Teknosa mağazasında bu SMS ile kullanabilirsiniz." Şeklinde olup gecenin bir yarısı böylesine organize bir duruma  maruz kaldığımız için uykularımız kaçmıştır. Tamir edilemez deyip telefona el koyup neredeyse yarı fiyatına denk gelen miktarda hediye çeki verdiğini gecenin bir yarısı SMS yoluyla bildiren insanlara her türlü dava yolunu kullanacağımı bildirirken başka mağduriyetlerin yaşanmamasını diliyorum.

Teknosa Logo
Teknosa22 Kasım 2020 10:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler