Teknosa Hatalı Bilgilendirme İle Ürün Satışı

Betul Betul11 Kasım 2020 16:21

10/11/2020 de Tekirdağ Çerkezköy Teknosa'dan Oppo A52 model cep telefonu aldım. Ben A72 almak için gitmiştim ancak mağazada telefonları incelerken satış danışmanı a 52 ile kameralarının aynı olduğunu sadece hafızalarının farklı olduğunu belirttiği için kameraları aynı olduğundan daha düşük hafızalı olan A52 yi aldım. Eve geldiğimde internetten özelliklerine baktım ve kamerasının A72, ile aynı olmadığını gördüm hemen değişim için geri götürdüm ve eleman ısrarla kameraları aynı deyip kabul etmedi. Teknosa müşteri hizmetlerine ilettiğimde durumu elemana sorduklarını ve hatalı bilgi verdiğini kabul etmediğini bu yüzden değişim yapamayacaklarını ilettiler. Çalışanlar hem bilgi sahibi değil hem de yalan konuşuyorlar.

A72 fiyatı değişmiş ondan bile haberleri yok ben söyleyince düzelttiler ve ben bu bilgisiz kişilerin yanlış yönlendirmelerinin bedelini çekmek zorunda bırakılıyorum. Parayı ödeyene kadar iyi parayı ödedikten sonra her şeyi inkar ediyorlar yazık. Bir daha bu firmadan alışveriş yapmam böyle saçmalık görmedim. Yıl olmuş 2020 biz hala çalışanların laflarıyla hareket eden satta nasıl satarsan sat hak mi yemişsin ne yapmışsın tüketici parayı versin yeter.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Teknosa Logo Teknosa 11 Kasım 2020 16:22

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler