Teknosa ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Teknosa Hasarlı Kargoya Değişim Yapmıyorlar

1.021görüntüleme
Öm Er
Öm Er 20 Kasım 2020 17:48

Teknosa'dan (GittiGidiyor mağazasından) 10/11/2020 tarihinde almış olduğum Philips The One 58Pus8505/62 kargosunda hasar olmasından dolayı Teknosa'nın yönergelerinde belirtildiği gibi kargoyu teslim almadan geri yolladım. Teslim edilene kadar geçen süre zarfında sürekli olarak Teknosa'yı telefonla arayarak müşteri temsilcisine yeni ürün göndermelerini beyan ettim. Her seferinde de kargo ellerine ulaştığında yeni ürün çıkışı yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Ancak kargo Teknosa'ya ulaştığında değişim yapamayacaklarını ve para iadesi sağlanacağını belirttiler. Yeniden sipariş vermem gerektiğini söylediler. Ben ürünü kampanyalı aldığım için artık o fiyattan alamayacağımı belirttim. Çek tanımlanacağını belirtiler ve indirimin bir kısmının GittiGidiyor kampanyası sebebi ile geldiğini ve aradaki farkı karşılamayacaklarını belirttiler. Ek olarak belirtmeliyim ki ürünün açıklamalarında değişim yapılmadığına dair hiçbir bilgi bulunmuyor.

Hiç dokunmadığım ürüne değişim yapmayan ve aynı fiyattan almamı engelleyen bir firma olabilir mi? O gün benzer fiyata aynı ürün A*** de satılmaktaydı. Benim en büyük hatam Teknosa'yı seçmek oldu. Her gün arayıp değişim yapılacağının bilgisini paylaşan firma ürün ellerine ulaştığında eksik çek tanımlaması yaparak beni alışveriş yaptığıma pişman etmiştir. İndirimin tamamının nereden gelmesi beni ilgilendirmez. Teknosa ve kargo firmasının yaptığı hata sonucunda temasımın bile olmadığı ürün hakkında haksızlığa uğruyorum.

Teknosa Logo
Teknosa20 Kasım 2020 17:50

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Teknosa Logo
Teknosa20 Kasım 2020 18:35

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Öm Er
Öm Er20 Kasım 2020 18:38

Ben burada şikayet oluşturduktan sonra benim ile kimse iletişime geçmedi."iletişime geçildi" diye, yanlış bilgi paylaşmayın.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mehmet
Mehmet21 Kasım 2020 10:17
 

Teknosa pişmanlıktır

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler