13 Kasım 2018
Yorum Yap
#11144794

Teknosa Geri Dönüş Yapmıyor!

2 yıl önce babama aldığım cep telefonunun Ekim ayında emaili hacklendi. Babam telefon ve fatura ile birlikte Ankara Nata Vega AVM Teknosa şubesine gitmiş ancak fatura benim adıma olduğu için hiç ilgilenmemişler! Bende ikamet ettiğim Şanlıurfa Haliliye'deki Sarayönü caddesinde bulunan Teknosa şubesine 23 Ekim 2018 tarihinde gittim. Durumu anlattım gerekli yerlere bildirdiklerini söylediler ve 2-3 gün içerisinde hattı çıkarıp takılması durumunda eski haline döneceğini bildirdiler. Ama 9 Kasım 2018 tarihine kadar hiçbir şekilde ne telefonda düzelme oldu ne de bana herhangi bir dönüş yapılmadı.


9 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa Haliliye'deki Sarayönü caddesinde bulunan Teknosa şubesine tekrar gittim, durumun düzelmediğini anlattım. Oradaki yetkili bayan personel fazlasıyla saygısızlık yaparak gerekli işlemleri yaptık, "Bir ara açılır! " dedi. Ancak bugün 13 Kasım 2018 tarihi itibariyle hala durumda ne bir değişme, ne de bir dönüş yapılmadı. Babam 1 aydır telefonu kullanamıyor ve çok mağdur oldu. Ne telefonun iadesini yapabiliyoruz, ne de adam akıllı durumumuzu izah edemiyoruz.


Bir daha asla Teknosa'dan alışveriş yapmayacağım. Tüm çevreme ve sosyal medya hesaplarımdan başkalarının da mağdur olmaması için bu durumu anlatacağım. Ayrıca hukuki yollara başvuracağım. Teknosa gibi büyük bir şirkete böyle bir güvensiz tavır yakışmadı. Yazıklar olsun! Teknosa sen bir hayal kırıklığısın.

Mahinur Mahinur 519 Okunma

Cevaplar

  • Teknosa Temsilcisi13 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.     Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler