Teknosa Casper Nirvana Laptop Ekran Ölü Piksel Olarak Gönderildi

Eda Eda2 hafta önce

12.03.2020 tarihinde Teknosa.com dan Casper s500 8565 laptop bilgisayarını aldım. (Sipariş numarası 2247298169) Ürün elime 16.03.2020 tarihinde UPS Türkiye ile ulaştı. Ürün geldiğinde havalı kargo poşetinde bile değildi direk kutusu ile gönderilmişti (! ). Ürünü açtım kurdum ve ekranda bir Mavi nokta fark ettim. Tekrar açılıp kapanınca düzelir belki diyerek kapatıp açtım. Fakat düzelmedi. Ekranda daha ilk günden ölü bir piksel vardı. Müşteri hizmetlerini aradım bulunduğum şehirdeki şubeden iade ve değişim yapabileceğimi söylediler. Şubeye gittiğimde iade alacaklarını ınternet üzerinden aldığım için değişim yapılıp stoklarından düşemeyeceğini söyledi. 

Ne demek stoktan düşemem sanırsınız başka bir firmadan aldım getirdim. Tekrar müşteri hizmetlerini aradım ürünün görselini istediler mail yoluyla ulaştırdım. Müşteri hizmetlerini oradaki satış sonrası sorumlusu olan yetkili ile görüşürdüm fakat bir sonuç elde edemedim. Şayet müşteri hizmetlerinin ilgili birim diye bahsettiği birim fotoğraflara bakarak mağazaya bu ürünü değişim yapın şeklinde mail atarlarsa değişim yapabileceğim söylendi. Tarafıma dönüş yapacaklarmış. Ben burada müşteri olarak ve daha ürün elime geceli 1 gün olduğundan dolayı her türlü haklı olmama rağmen mağdur ediliyorum. Artık kargo şirketinden mi Teknosa'dan mı Casper dan mı kaynaklı beni ilgilendirmiyor. 

Şayet sorunum yarın çözülmez ise tüketici olarak mağduriyetimden dolayı haklarımı nereye hangi belgelerle başvurmam gerektiğini gayet iyi biliyorum. Ben şube ve müşteri hizmetleri ile iletişime geçip fatura garanti belgesi fotoğraf her türlü elimden geleni yaptım. Buraya şikayetimi dile getirmek yapacağım son şey. Zaten her şey elimde hazır bulunduğu için yarın Tüketici Hakem Heyetinin önünde telefonunuzu bekliyor olacağım. Eğer ben bir ürün alıyorsam ki Teknosa gibi köklü bir firmadan ve o kadar para basıp siz de gerek kargo gerek ürüne gereken hassasiyeti sağlayıp müşteri memnuniyetini sağlayacaksınız. Ha yoksa internetten satış yapmayacaksınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Teknosa Logo Teknosa 5 gün önce

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

profile-icon Eda 2 hafta önce

Yardımcı olunduğunu düşünmüyorum. Sadece geri dönüş yapacağız inceleniyor denildi. Teknosa sat - kurtul mantığı ile hareket edip ürünü sattıktan sonra kesinlikle yardımcı olmuyorlar.

Teknosa Logo Teknosa 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler