Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Teknosa Buzdolabı Teslimatı Sonrası Ezik Göçük Sorunu

Fatma
02 Mayıs 18:09
377

Merhabalar, Teknosa online genel merkezinden 18 Nisan tarihinde DigitsuDb100 model buzdolabı sipariş ettim ve 22 Nisan'da teslim aldım. Ambalaj hasarsızdı ancak paketi açtığımda buzdolabının beş farklı yerinde ezilme ve göçükler olduğunu fark ettim. Aynı gün müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek fotoğrafları gönderdim ve talep oluşturdular. Bire bir değişim talebinde bulundum ve 1-5 iş günü içinde dönüş yapılacağı bilgisini aldım. Her gün durumu sordum. Beşinci iş günü olan 28 Nisan'da, kargo teslim tanzim belgesi istediklerini söylediler. Kolinin hasarsız olduğunu defalarca belirtmeme rağmen, bu durumu o gün de dile getirdim ve yazılı olarak not düşülmesini istedim. Fotoğraf göndermeyi teklif ettim ancak gerek görmediklerini belirttiler. Sorunun acil olduğunu ve çözülmesini rica ettim. Ertesi gün, koli fotoğrafları istediler. Sinirlensem de WhatsApp üzerinden hasarsız ambalaj fotoğraflarını gönderdim. 2 Mayıs'ta öğle öncesinde bilgilerimi tekrar verdikten sonra, öğleden sonra durumu sorguladığımda, sabah aradığım için bana dönüş yapılacağı söylendi. WhatsApp üzerinden ulaşarak durumun aciliyetini ilettim ancak hâlâ ilgili departmandan yanıt alamadım. Dokuz iş günü geçmesine rağmen sorunum çözülmedi. Teshir ürünü bile bu kadar ezik ve göçük olmazdı. Bire bir değişim talebimi yineliyor ve en kısa sürede sorunun çözülmesini istiyorum.

teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-7.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-6.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-5.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-4.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-3.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-2.pdf
teknosa-buzdolabi-teslimati-sonrasi-ezik-gocuk-sorunu-1.pdf

Gelişme
Gelişme

02 Mayıs 19:42

Teknosa Dijitsu db100 buzdolabı şikayetimi 2 Mayıs 2024 saat 17.52 de oluşturdum. 18 Nisan'da aldığım buzdolabı 9 is günü içinde netice alamamıştım 2 Mayıs 2024 17.35 te en son Teknosa WhatsApp üzerinden iletişime geçtim "Talebinizin ilgili departmanlar tarafından hassasiyetle incelendiğini iletmek isterim. Talebiniz tamamlandığında tarafınıza iletişim adreslerinizden ulaşılacaktır. Sizden ricam, yetkili departmandan geri dönüş yapılmasını beklemenizdir." Yazdılar. 2 Mayıs 2024 17.50 de şikayet var siteye yazdım. 2 Mayıs 2024 saat 18.41 hemen Teknosa merkezden aranarak Dijitsu ile görüştük iade alacaklar birebir değişim olmayacak denildi. Sizi Teknosa firması olarak aldığınız ürün kontrolü sağlanmıyor mu siz toplu alım yapan firma siz kendiniz değişim yapın dedim. Olmuyor dedi. Peki dedim 9 is günü cevap vermediniz artan fiyat farkı ne olacak dedim. Soracağını söyledi bir de kargo ade için Dijitsu mu Teknosa mi aldırır görüşeceğim dedi. Ben digitsudb100 ürünü 18 Nisan'da 4599,00TL aldım 2 Mayıs 2024 tarihi itibaren Teknosa'da digitsudb100 buzdolabı 6299,00 TL olmuş. Bu fiyata ben tekrar buzdolabı nasıl alayım bir. 9 iş gündür beni bekleten Teknosa sikayetvar yazdım hemen dönüş sağlıyor bu da iki. Benim 4599 TL 14 gündür kullanıyor. Bu kurumsal firma bu kadar mı ince hesaplı. 9 iş günü sonra cevap veriyor. Şikayet var yaz Bizim gibi emekçiler hakkı ne olacak. Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetlerimi bildireceğim. Ben hala birebir değişim talep etmekteyim Teknosa bu şekilde çözüm üretmelidir.

Ek
Ek
Ek
Ek
+1
02 Mayıs 19:10

Teknosa Dijitsu db100 buzdolabı şikayetimi 2 Mayıs 2024 saat 17.52 de oluşturdum. 18 Nisan'da aldığım buzdolabı 9 is günü içinde netice alamamıştım 17.35 te en son Teknosa WhatsApp üzerinden iletişime geçtim "Talebinizin ilgili departmanlar tarafından hassasiyetle incelendiğini iletmek isterim. Talebiniz tamamlandığında tarafınıza iletişim adreslerinizden ulaşılacaktır. Sizden ricam, yetkili departmandan geri dönüş yapılmasını beklemenizdir." Yazdılar. Bende şikayet var yazdım. 18.41 ge Teknosa merkezden aranarak Dijitsu ile görüştük iade alacaklar birebir değişim olmayacak denildi. Sizi Teknosa firması olarak aldığınız ürün kontrolü sağlanmıyor mu siz toplu alım yapan firma siz kendiniz değişim yapın dedim. Olmuyor dedi. Peki dedim 9 is günü cevap vermesiniz artan fiyat farkı ne olacak dedim. Soracağını söyledi iade için Dijitsu mu Teknosa mi aldırır görüşeceğim dedi. Ben digitsubd100 ürünü 18 Nisan'da 4599,00TL aldım 2 Mayıs 2024 tarihi itibaren Teknosa'da digitsudb100 buzdolabı 6299,00 TL olmuş. Bu fiyata ben tekrar buzdolabı nasıl alayım bir. 9 iş gündür beni bekleten Teknosa sikayetvar yazdım hemen dönüş sağlıyor ve çözüm üretti bu da iki. Benim 4599 TL 14 gündür kullanıyor. Bu kurumsal firma bu kadar mı ince hesaplı. 9 iş günü sonra cevap veriyor. Bizim gibi emekçiler hakkı ne olacak. Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetlerimi bildireceğim. Birebir buzdolabı değişim talep ediyorum. Teknosa bu şekilde çözüm üretmelidir.

02 Mayıs 18:15 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Teknosa’yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Talebinizin çözümlenmesi için gerekli incelemelerimizi yapmaya başladık. Memnuniyetinizi sağlayabilmek için çözüm önerilerimizle sizi en kısa sürede arayacağız. İyi günler dileriz. Teknosa

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Teknosa'dan Aldığım Ürün 1 Haftadır Kargoya Verilmedi

Sena
08 Eylül 2023 16:05
152
Teknosa'dan Aldığım Ürün 1 Haftadır Kargoya Verilmedi
1

Teknosa Ve Horoz Lojistik Teslimat Yapmaması

Arif
25 Ağustos 2023 10:43
255
3

Teknosa+UPS Tatilimi Mahvetti, Bir Firmada Her Söylenen Mi Yalan Olur

Ahmet
21 Temmuz 2023 10:15
462
Teknosa+UPS Tatilimi Mahvetti, Bir Firmada Her Söylenen Mi Yalan Olur
Teknosa+UPS Tatilimi Mahvetti, Bir Firmada Her Söylenen Mi Yalan Olur
Teknosa+UPS Tatilimi Mahvetti, Bir Firmada Her Söylenen Mi Yalan Olur
Teknosa+UPS Tatilimi Mahvetti, Bir Firmada Her Söylenen Mi Yalan Olur
+2
Benzer Şikayet Yaz