Teknosa Aynı Gün Teslimat Yalanı

Harun Harun25 Mart 17:28

Günümüzün üzücü salgını yüzünden evde çalışmak için Teknosa firmasından güvenilir olduğunu ve sitenin en üst kısmında (header) bölümünde fotoğrafını da paylaştığım aynı gün teslimat özelliği sebebiyle 24.03.2020 tarihinde 8.700 TL. Tutarında laptop aldım. Siparişi oluştururken adrese teslimat şeklinde ifade edilmiş ve kargo ile ilgili hiçbir ibare yoktu.25.03.2020 tarihinde ilk aradığımda A*** isimli müşteri temsilcisiyle görüşmemde teslimat ile ilgili geri dönüş yapılacağı söylendi bir süre bekledikten sonra tekrar aradım Ö*** isimli müşteri temsilcisi ; ürününüz standard kargo şeklinde alınmış olduğunu söyledi. Temsilcinin kendi ifadesinde ki Standart kargo teslimatı ile sitede belirtilen, fotoğraf olarak da eklediğim ifade aynı değildir.

Günümüz şartlarından ötürü talep çok olduğu içindir ki temsilci laubali tavırlarla iptal edebilirsin gibi yaklaşımlarda bulundu ve kendisi de çok iyi biliyor ki kredi kartına o tutarın iadesi taksit taksit yapılacağı ve iptal talebinde bulunulduğunda ücretin 3 gün içerisinde iade edileceğini ve mağdur olmamak için kabulleneceğimizi bildiği için bu şekilde davranmıştır.Bu şekilde kelime oyunları ve yasal haklar üzerinden müşterilerini çıkmaza sokmaları yönünden ötürü şikayetçiyim. Tüketici Hakem Heyeti'ne gidildiğinde bunların önlemi alınmıştır ve birazdan Müşteri ile iletişime geçilmiştir yazısının altına imzalarını atacaklardır. Ürünümü mecbur bekleyeceğim.

Cevaplar

profile-icon Harun 20 Nisan 14:06

Tüketici Hakem Heyetine başruvu yapılmıştır.

profile-icon Harun 17 Nisan 20:35

2 gün daha geçti ve önümüzde hafta sonu var halen iade edilmedi yasal süre geçti neden ücret iadem yapılmıyor! Paramı gasp ediyorsunuz ben sizden bir ürün alsam 2 gün sonra ödemesem kabul eder misiniz?

profile-icon Harun 15 Nisan 09:42

24.03.2020 tarihli 2247609459 numaralı siparişim aynı gün teslimat olduğu halde üzerinden 4-5 gün geçmesine rağmen kargolanmadığı ve süreç hakkında da tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadığı ve satın aldığım ürüne acilen sahip olmam gerektiği için Teknosa müşteri temsilcisinden de telefondan teyit alarak siparişimi iptal ettim ve başka bir satıcıdan ürünü satın aldım. Sipariş iptal tarihi olan 30.03.2020 tarihinden beri ücret iadesi yapılmasını bekliyorum fakat iade yapılmadı. Ayrıca 30 Mart tarihinde siparişimi iptal etmiş olmama rağmen ürün 31 Mart tarihinde adresime kargolandı. Yine Teknosa müşteri temsilcisinin söylemesi üzerine ürünü kargo görevlisinden teslim almadım ve iade ettiğimi belirttim. Yani siparişimi iptal ettim, ürünü teslim almadım, ürün doğrudan Teknosa'ya geri döndü fakat bugün tarih 15.04.2020 ve 16 günden beri hala ücret iadesi yapılmadı. Bu süreç boyunca her gün telefonla aradım hep geçiştirdiler. Ürün hiç açılmadan, el değmeden Teknosa'ya iade edildi, incelenecek bir husus yok fakat hala iadem yapılmadı. Kredi Kartı ekstre kesim tarihim yaklaşmakta ve o güne kadar iadem yapılmaz ise bu ay satın almış olmadığım bir ürün için 1.600 TL ödemiş olacağım. Sorunun ivedilikle çözümü ve iadenin ivedilikle tarafıma yapılmasını talep ederim. Ekte UPS Türkiye iadeye ilişkin bilgiler mevcuttur.

np_image1 Ekli Görsel Var
Teknosa Logo Teknosa 26 Mart 10:41

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

Teknosa Logo Teknosa 25 Mart 17:29

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler