Teknosa Airpods Kulaklık Tüm Cihazlarda Çalışır Dediler

Fidan Fidan01 Kasım 2020 14:16

09.09.2020 tarihinde Ankara Cepa alışveriş merkezinde bulunan Teknosa mağazasından almış olduğum Apple Air pod Pro Mwp22Tu/A kulak içi bluetooth kulaklık için bir şikayette bulunuyorum:

ve Samsung marka iki telefonum bulunmaktadır ve bu cihazlarda kullanılmak üzere en iyi özelliklere hem medya hem telefon görüşmelerim için satış temsilcisine bir sordum ve kendisi mağazada bulunan en iyici cihazın yukarı satın almış olduğum cihaz olduğunu ve bu cihazı medyada kullandığımda en iyi ses kalitesine sahip olacağını bunun yanında telefon görüşmelerinde de en iyi ses kalitesi ile hizmet alacağımı ve cihazın tüm cihazlar ile uyum sağlayıp tüm özelliklerini kullanabileceğimi belirtti. Cihazı kullanmaya başladıktan sonra X marka cihazıma bağlandığında ama kulaklıkların sesi kıstığını ve karsı tarafı çok az duyduğumu fark ettim daha sonra medyada kullanırken sesin çokça kısıldığını ve cihazın ayrıca Samsun marka telefona bağlanmadığını bunun yanında Lenovo bilgisayarıma da bağlanmadığı gördüm. Bu durum için Teknosa'ya müracaat ettim yetkili servisi olan Cepa ta Gürgençler mağazasına yönelttiler ve bu mağazadaki arkadaşlar sözlü olarak Android cihazla size bunu satmaları hata olmuş dediler ve bu durumlar ile çokça karşılaştıklarını belirttiler. Teknosa Cepa mağazasına bu durumu ilettim kendileri servise gönderdiler ve servis bir hata olmadığını belirtti. Ben tekrar cihazı denedim ve yine sorun yaşamaya devam ettim. Ve aynı gün dedim ki Android ile çalışmayan cihazı neden bana sattınız dedim onlarda Apple eğer yazılı açıklama yaparsa geri iade edeceklerini sözlü olarak belirtiler. Apple müşteri hizmetlerini aradım

ve kendileri kendi sayfalarında bu cihazın tüm özelliklerinin kullanılmadığını yazılı olarak belirten kendi sayfalarındaki bir linki bana ilettiler:

https://www.apple.com/tr/air pods-Pro/spec

bu linkin en alt sayfasında 10 maddede: Air pods Pro, yazılımların daha önceki sürümlerinin yüklü olduğu Apple aygıtlarıyla ve Apple dışındaki diğer markaların aygıtlarıyla da Bluetooth kulaklık olarak kullanılabilir ancak tüm özellikler kullanılamaz.

Bu ibareyi yazılı olarak Teknosa mağazasına ilettim ancak hala iade için herhangi bir girişimde bulunmadılar ve red cevabi ile mağaza böyle bir şey dememiş iddiasında bulundular.

Kesinlikle şikayetçiyim ve Hakem Heyeti'ne de başvuruda bulundum burada tüketiciler olarak sizde bilin istedim. Bu kadar yalan sonra biz öyle demedik!

Cevaplar

profile-icon Fidan 10 Kasım 2020 06:45

Herhangi bir bilgilendirme yapılmadı ve aranmadım

Teknosa Logo Teknosa 09 Kasım 2020 14:25

Müşterimiz ile irtibata geçilerek gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Teknosa Müşteri Hizmetleri

profile-icon Fidan 04 Kasım 2020 15:58

Ve bu arada Apple müşteri hizmetlerini aradım. Dedim ki sayfanızdaki bilgileri bir servisiniz ıslak imzalı bana verebilir mi? Durum bu bu. Apple dedi ki hanımefendi bu firma size parayı iade etmemek için ek zorlaştırmalar çıkarıyor. ( ses kayıtlarım dinlenebilir bu minvalde konuşmamız oldu ) bizim resmi sayfamızda gecen bir bilgi için servisin imza atmasına lüzum yoktur. Teknosa'nın bunun için servis imzası istemesi garip. Servis bizim yetkilendirdiğimiz bir kuruluş. Tüm bu görüşmelerim hem Teknosa Cepa mağazası ile hem de Apple ile görüşmelerim firmaların kendi veri tabanlarında kayıtlı.

profile-icon Fidan 04 Kasım 2020 14:02

Evet arkadaşlar Teknosa bana dönüş yaptı ama nasıl dönüş yaptığını belirteyim. Oradaki arkadaş bana yazılıbelge getirirseniz iade ederim demişti bende apple.com/tr deki linki onlara gösterdim bunun çıktısını alıp yetkili servise imzalatmam gerektiğini aksi takdirde kabul edilemeyeceğini belirtti..Apple.com sayfası resmi bir sayfa olduğu halde yetkili servisin imzası mı geçerli oluyormuş. Şaka gibisiniz. Tek kelime ile... Hakem Heyeti'ne bunun yanında alınan zamanım gecen süre içinde dava açmaya hazırlanıyorum ama sizde bilin istedim Teknosa nın müştersinin yanında nasıl durduğu... Haklı olan kim müşteri hizmetleri yetkilisi...

Teknosa Logo Teknosa 01 Kasım 2020 14:17

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler