08 Kasım
Yorum Yap
#11123279

Teknosa 0-1 Gün Süreli Ayıplı Mal Değişimi Yok!

3 gün önce aldığım Huawei p20 Lite model telefon eve gidince dikkatimi çekti de telefonun ses açma ve kapama tuşları basılırken zorlanıyor. Başta bir sıkıntı yok tabi mutluyum ne de olsa değiştirirler diyorum kaç yıllık mağaza müşteri memnuniyeti hat safhadadır diyorum içimden sonuçta sen 1 ay çalışıp telefon almışsın adamlar bunların farkındadır müşteriyi düşünüz zor durumda kalmam değiştirir tabi ki de diyorum.


Gittim sordum soruşturdum değişim yapılamaz dendi kendimi savundum tabi beyefendi diyorum yapmayın etmeyin daha dün aldım cihazı üstünde tepinecek halim yok ya üstündeki jelatini olduğu gibi duruyor bakın falan dedim adamda bana dönüp dedi ki sim kartını takmasaydınız değişim yapabilirdik adam da haklı tabi suratıma baka baka firmamıza güvenmeniz hata diyor. Telefonu alırken açan arkadaş bana dedi ki sim kartını takalım mı bende takın dedim zaten elimdeki telefon arızalı diye alıyorum telefonu değil mi kim olsa aynısını yapar ben müneccim değilim yani yeni cihaz alıyorum bozuk olup olmadığını bilemem zaten Teknosa'nın bana verdiği fişte bu konuyla alakalı hiçbir şey yazmıyor.


Adam tutturdu arıza tespit yapılması gerek diye zaten belli olmuyor dedi yeni cihazlarda olur açılması gerek tuşun biraz kullanın geçer falan filan at yalanını yani. Bende ciddi bir şekilde adama dedim kardeşim böyle böyle ben bir tane daha sıfır aynı cihaz alayım eğer onda da aynı şey varsa aldığımla kalayım ama aynı şey yoksa tuşlar düzgün çalışıyorsa sen bu telefonu hemen değiştir 2. aldığım telefonun parasını vermeyeyim sizden almayayım anlaşalım dedim tabi ki de kabul etmedi alacaktım çünkü ciddi ciddi. Sonra bir yumuşadı beyefendi evet arıza olabilir dedi biraz zorlanıyor dedi şükür dedim bu konuda anlaşalım bir. Ama yine de servise gitmesi gerekiyor çünkü sim kartı takılmış dedi sim kartı takılmış dedi. 20 iş günü dedi.


Bende teşekkür edip gerek olmadığını hevesimi kursağımda bıraktıklarını söyleyerek mağazadan ayrıldım ben ürünü Optimum'dan aldım ama bu konuşmayı yapmaya Maltepe Park'a gittim orası daha genel bir mağaza olduğu için evime de yakın olanı tercih ettim zaten değiştirseler orada da değiştirirlerdi. M** M***'ta sim kartı falan filan yok direk değişim yapıyorlar ayıplı mal olunca 0-1 gün aralığında nereden biliyorsun derseniz de Optimum Teknosa'dan aldım ürünü ve 2 kat yukarıda Media Markt vardı orada bir satış görevlisine sordum ve o bana durumu açıladı olması gerekende bu değil mi zaten? Bu Teknosa'dan aldığım ilk ve son ürün olacak.

Umut 291 Okunma

Cevaplar

  • Teknosa Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz,   Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.     Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler