Teknosa ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatma'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Rize Teknosa Mağazası Sorumsuzluğu!

2.035görüntüleme
Fatma
Fatma 19 Kasım 2020 12:12

Yaklaşık bir haftadır Teknosa ile uğraşıyorum... 3499 TL'ye Oppo reno 3 telefon almak istedik. ING Bank 3500 TL altında 10 taksit ile faizsiz alışveriş imkanı sunuyordu. İnternet üzerinden krediye başvurduk kredi onaylandı. En yakın Teknosa mağazasına gidin dendi. Biz Artvin'de yaşıyoruz. En yakın Teknosa mağazası Rize'de. Aradık Rize'deki mağazayı. Kredimiz onaylandı. Telefonu gelip alacağımızı bildirdik. Mağaza bize bu telefona 3 taksit oluyor dedi... Nasıl olur kredimiz onaylandı Dedik, ING Bank'ı aradık sorun olmadığını söyledi. Ancak Teknosa bir türlü onaylamadı. Teknosa Müşteri hizmetlerini arıyoruz sıkıntı yok diyor mağaza 3500 altında geçerli diyor telefonun 3499 TL olduğunu söylüyoruz bekleyin incelenip döneceğiz diyor günler böyle geçti. Bugün öğrendik siparişimizi iptal etmişler ve ürünün fiyatı biz Teknosa'nın onayını beklerken 4 bine çıktı... Teknosa kendi içinde çelişiyor. Bizi mağdur etti.

Gelişme
Gelişme

19 Kasım 2020 12:06

Yaklaşık bir haftadır Teknosa ile uğraşıyorum... 3499 TL'ye oppa reno 3 telefon almak istedik. ING Bank 3500 TL altında 10 taksit ile faizsiz alışveriş imkanı sunuyordu. İnternet üzerinden krediye başvurduk kredi onaylandı. En yakın Teknosa mağazasına gidin dendi. Biz Artvin'de yaşıyoruz. En yakın Teknosa mağazası Rize'de. Aradık Rize'deki mağazayı. Kredimiz onaylandı. Telefonu gelip alacağımızı bildirdik. Mağaza bize bh telefona 3 taksit oluyor dedi... Nasıl olur kredimiz onaylandı... Dedik ıng bankı aradık sorun olmadığını söyledi. Ancak Teknosa bir türlü onaylamadı. Teknosa Müşteri hizmetlerini arıyoruz sıkıntı yok diyor mağaza 3500 altında geçerli diyor telefonun 3499 TL olduğunu söylüyoruz bekleyin incelenip döneceğiz diyor günler böyle geçti. Bugün öğrendik siparişimizi iptal etmişler ve ürünün fiyatı biz Teknosa'nın onayını beklerken 4bine cıktı... Teknosa kendi içinde çelişiyor. Bizi mağdur etti. Aşağıda belgelerle de mağduriyetin ispatı.

Teknosa Logo
Teknosa19 Kasım 2020 12:15

Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Dilerseniz tüm görüş ve önerileriniz için 0850 222 55 99’dan bize ulaşabilirsiniz. Teknosa Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler