28 Ekim 2016

Teknosa Ayıplı Mal Bedel İadesi Yapılmıyor!

Kullanım talimatlarına bağlı kalarak kullanmış olduğum LG G4 marka model telefonumda kamuoyunda bootloop ve hayalet ekran olarak bilinen iki farklı arıza vuku bulmuştu. Bunun üzerine 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun md. 11/1 (a) uyarınca satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönüp bedel iadesi talep etme hakkımı kullanmak üzere telefonumu 13.10.2016 tarihinde Teknosa'ya teslim ettim. Teslim ederken diğer seçimlik haklarım olan ayıp oranında bedelden indirim, ayıpsız misli ile değişim veya malın ücretsiz onarımını istemediğimi çok açık bir şekilde belirttim, teslim formuna ek olarak bir nüshası tarafımda bulunan kaşeli ve imzalı bir belge ile yazılı şekilde de bu talebimin sabit olduğunu belgeledim ancak talep etmediğim işlem olan onarım işlemi gerçekleştirildi. Tüketici mevzuatı çok nettir ve bedel iadesi talebim sabittir. Mevzuat uyulması içindir.

Emre 197 Okunma

Cevaplar

 • Emre28 Ekim 2016

  Teknosa’da görüştüğüm hiçbir çalışanın ve yöneticinin 7/11/2013 tarihinde yürürlüğe ve hâlâ yürürlükte olan giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan, işbu Kanunun 56’ncı ve 84’üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan ve 13/06/2014 tarihinde yürürlüğe giren ve hâlâ yürürlükte olan Garanti Belgesi Yönetmeliğinden haberdar olmadığını görmüş bulunuyorum. İşbu Kanunun 11’inci maddesinin birinci fıkrası tüketicinin seçimlik haklarını belirler. Bu haklar tüketici olarak “benim” seçimlik haklarımdır. Teknosa’daki çalışanların mevzuata aykırı olarak iddia ettiği şekilde, malın ayıplı olması durumunda “bedel iadesi” kararını verecek olan taraf kendileri veya servis istasyonu değildir, tüketici olarak seçimlik hakkı işbu Kanun tarafından “bana” tanınmıştır. Bu seçimlik hakkımı tercih edip onarım istemediğimi açıkça ifade etmeme rağmen onarım işleminin yapılması tüketici mevzuatına aykırıdır. Garanti Belgesi Yönetmeliğinde de bu açıkça görülebilir. İşbu Yönetmeliğin 8’inci maddesinin birinci fıkrasında şu ifade yer alır: Tüketicinin, kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Burada da görüldüğü üzere işbu Kanunun 11’inci maddesinde “bana” tanınan haklardan biri olan ücretsiz onarımı “benim” seçmem durumunda ücretsiz onarım yapılır. Ben bu haklarımdan istediğimi seçebilirim ve sürecin en başından beri sözleşmeden dönerek bedel iadesi hakkımı tercih etmiş bulunuyorum. İşbu Kanunun 11’inci maddesinin beşinci fıkrası uyarınca Teknosa satıcı olarak bedel iadesini yapmakla yükümlüdür: “Tüketicinin sözleşmeden dönme... Hakkını seçtiği durumlarda ödemiş olduğu bedelin tümü... Derhâl tüketiciye iade edilir. ”

 • Teknosa Temsilcisi28 Ekim 2016

  Değerli Müşterimiz,  Başvurunuz değerlendirilmek üzere işleme alınmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.   Saygılarımızla   TeknoAsist Merkezi 0 850 222 55 99 / www.teknosa.com

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön