sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vodafone Ve Teknofix Firmalarının Kurulu Modeme İnternet Verememesi

Recep Recep14 Ekim 2020 14:25

4 Ağustosta internet başvurusunda bulundum, 14 Eylülde 40 gün boyunca yapılan uzun telefon görüşmeleri sonrası internetim bağlandı ve kullanabildim, ertesi gün teyit için aradılar müsait olmadığım için telefonu açamadım ve aboneliğimi iptal ettiler. Onayım dışında Vodafone shop benim adıma tekrar başvuruda bulunmuş ve o gün bugündür evimde çalışan bir router ve modemle internete bağlanamıyorum. Önce saçma bir şekilde gelip modemi değiştirip yeni modem kurmamız gerekiyor dediler, buna gerek olmadığını çünkü bu sürecin 40 gün sürdüğünü söyledim, uzaktan halletmeleri gerektiğini söyledim, halledemediler; BTK'ye şikayette bulundum. Şikayet sonrası dönüş "kurulum tamamlanamamıştır, 10 günü içerisinde sorun çözülemez" diyerek benim yaptığım şikayeti, şikayet ettiğim firma kapattı, çözmeyi öngördükleri 6 Ekim tarihini verdiler fakat yine çözmediler. Öğretmen olduğum için işimin ivedilikle çözülmesini talep ettim, gerekirse gelip yeni modem kurmalarını talep ettim 48 saat içinde kurulumumun gerçekleştirileceğine dair onlarca aciliyet notu düşüldü fakat günlerdir kurulumum gerçekleşmediği gibi arayan veya iletişime geçen de olmadı. Günlerdir sürekli arayarak internetimin bağlanmasını sağlamaya çalışıyorum, aciliyet notu düşerek ekiplerimize (Teknofix) iletiyorum, mail atıyorum deniyor fakat hala ne iletişime geçen var ne de internet. Evimde kurulu modem olmasa çoktan başka bir firmaya başvurmuştum fakat aylardır beklediğim tek tuşla aktive etme mevzusunu ben başka firmadan internet bağlattıktan sonra yaparlarsa diye çekinerek başvuramıyorum. Sorumlu firmanın gereğini yapmasını tarafıma ulaşıp mağduriyetimi gidermesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Recep 14 Ekim 2020 14:52

Vodafone tarafından bana söylenen "kurulumunuz için işlemlerinizi yeniden başlatıyorum ve aciliyet notu düşerek ekiplerimizi yönlendiriyorum" oldu. Yine aktivasyon için mi gelecekler diye sorduğumda ise "evet" cevabını aldım ve aktivasyon için gelmesi gereken firmanız benimle tekrar iletişime geçmedi.

Teknofix 14 Ekim 2020 14:46

Değerli Müşterimiz, Vodafone'dan tarafımıza gelen evrak alımı talebi sizlerden evrak alınarak tamamlanmıştır. Bize gelen kurulum yada teknik destek bilgisi gelmediği için, yönlendirme yapamıyoruz. Bu sebeple Vodafone müşteri hizmetleri ile görüşmenizi rica ederiz . Saygılarımızla Teknofix

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler