2 g
Yorum Yap
#11856544

Teka Ankastre Bulaşık Makinesi Sepet Paslanma Soru

Teka ankastre bulaşık makinemin sepeti tamamen paslandı. Müşteri servisine telefon ile ulaşamıyorum. Web üzerinden detaylarımı bıraktım ama ne yazık ki dönüş alamadım. Bir mağazası aracılığı ile sorunu paylaştığımda altüst sepet değişimi için 1020 TL talep ettiler ki altını çizmek istiyorum makinenin ana kartı ya da elektronik bir aksamı değil.


10 yıl Bosch kullandım bir kere bu sorunu görmedim. İnsanların şikayetlerini de görünce kullanılan malzemenin yanlış olduğu net ama ulaşamadığım için kendilerinden mantıklı bir açıklama alamıyorum.

Pelin Pelin 151 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Teka Temsilcisi2 g

    Sn. PELIN E. Şikayetiniz bizim için son derece önemlidir. Çözüm üretebilmek amacıyla, ilgili arkadaşlarımız mümkün olan en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Teka markalı ürünler ve satış sonrası hizmetlerimizle ilgili, sorunlarınızı, çözüm önerilerinizi, düşüncelerinizi, hafta içi mesai saatleri içerisinde veya Cumartesi günleri saat 13.00'e kadar 444 8352 (TEKA) numaralı Çağrı Merkezimizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, www.teka.com.tr sayfamızdaki, iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ürünlerimizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder, uzun yıllar, sağlıkla kullanmanızı dileriz. Saygılarımızla. Teka Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları