01 Şubat
#11527886

Tefal Bizi Aşırı Mağdur Etti!

Uzun uğraşlar sonucu yaklaşık 1 ay önce merkez servise tost makinamı gönderdim. Bize hiçbir geri dönüş yapılmadan ve üzerinde kargo şirketinin de not aldığı şekilde korunaksız rastgele makineyi kutuya koyup geri göndermişler. Yaklaşık 1 ay göndermek için 1 ay da servisten haber almak için bekledik. 2 ay gibi bir süre Tefal bizi maddi manevi mağdur etti.


Bakım ve onarım süresi 20 günü geçemez yazıyor faturada. Garanti kapsamında ürünlerin 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde malın tamiri giderilinceye kadar tüketiciye yeni bir ürün tahsis edilmesi gerekiyor da yazıyor!


Halbuki plakaların soyulduğunu kullanılmaz olduğunu defalarca belirtik fotoğraf gönderdik. Servis bizi 1 ay bekletti ve verdiği cevap mağazadan iadesi ve değişimi uygundur! Peki bu kadar kurumsal bir firmanın bizi bu kadar mağdur etmesinin hakkını kim verecek? Bizim çizilmesin ezilmesin diye sararak çok korunaklı gönderdiğimiz kutu ezik yırtık ve sarılmadan alelade geri yollanıyor! Tefal servis ve müşteri hizmeti bu kadar işte!

Zeyneb Zeyneb 983 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tefal Temsilcisi01 Şubat

    Merhabalar, Öncelikle görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederiz. Groupe Seb İstanbul firması olarak müşterilerimizin mutluluğuna çok önem veriyoruz. Şikayetiniz ilgili departmana aktarılmıştır. Konuyla ilgili gerekli görüşmeler çağrı merkezimiz tarafından sağlanmıştır. Her türlü soru ve görüşleriniz için haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında 444 40 50 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla Groupe SEB İstanbul Ev Aletleri Tic. A.Ş. Tefal - Moulinex - Krups – Rowenta - Lagostina Çağrı Merkezi 444 40 50 0850 222 40 50 Fax: 0216 399 55 89 E-mail: [email protected] Web Adresi: www.tefalshop.com.tr www.tefal.com.tr www.rowenta.com.tr www.moulinex.com.tr www.lagostina.com.tr www.krups.com.tr

  • Zeyneb01 Şubat

    Allah ürününüzü Tefal servise düşürmesin! Hizmetleri berbat! Kaliteli uzun ömürlü olsun dünya para verip aldığınız ürün ise tamamen uydurma bir kalite. Uzun uğraşlar sonucu yaklaşık 1 ay önce merkez servise tost makinamı gönderdim. Bize hiçbir geri dönüş yapılmadan ve üzerinde kargo şirketininde not aldığı şekilde korunaksız rastgele makineyi kutuya koyup geri göndermişler. Yaklaşık 1 ay göndermek için 1 ay da servisten haber almak için bekledik. 2 ay gibi bir süre Tefal bizi maddi manevi mağdur etti. Bakım ve onarım süresi 20 günü geçemez yazıyor faturada. Garanti kapsamında ürünlerin 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde malın tamiri giderilinceye kadar tüketiciye yeni bir ürün tahsis edilmesi gerekiyor da yazıyor! Halbuki plakaların soyulduğunu kullanılmaz olduğunu defalarca belirtik fotoğraf gönderdik. Servis bizi 1 ay bekletti ve verdiği cevap mağazadan iadesi ve değişimi uygundur! Peki bu kadar kurumsal bir firmanın bizi bu kadar mağdur etmesinin hakkını kim verecek? Bizim çizilmesin ezilmesin diye sararak çok korunaklı gönderdiğimiz kutu ezik yırtık ve sarılmadan alelalede geri yollanıyor! Tefal servis ve müşteri hizmeti bu kadar işte!

Ziyaretçi Yorumları