26 Şubat 2016
#4970748

Tecpro Teknoloji 40 İş Gününden Fazla Tamir Süresi

Aoc marka cihazımı tepki süresi sorunu yüzünden 2 kere servise gönderdim. Ürünü servise ilk gittiğinde test sonuçlarını mail ile göndermişlerdi ve sorun sonuçlarda açıkça gözüküyordu fakat cihazı sorun yok diye geri gönderdiler.


Bu sebepten tekrar gönderdim. 2. göndermemde 40 iş gününden fazla serviste kaldı ve sorun yok diye geri gönderildi. Test sonuçlarını istediğimde ise mail yoluyla göndereceklerini söylediler. 1 hafta sonra test sonuçlarını paylaşamayacaklarını ifade ettiler. Eğer sorun olduğunu düşünüyorsanız Tüketici Hakem Heyeti'ne gidin diye tavsiye verdiler.


Cihazda gerçekten sorun olmadığını kanıtlayamıyorlar. Kullanım sorunu yaşadığım monitörde, bir de kullanıcıyı mahkemeye gitmeye yönlendiren servis tam bir hayal kırıklığı yarattı. İlk gönderdiğimde sonuçlar paylaşılabiliyor iken bir sonrakinde neden bu sonuçlar iletilemiyor?

Bekir Bekir 590 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bekir17 Kasım 2016

    Durumla ilgili tüketici hakem heyetine başvurdum. Sanıyorum ki tebligat ellerine ulaşınca iade işlemini yapmaya razı oldular. İade için tüketici hakem heyetine verdiğim dilekçeyi iptal etmemi ve buraya yazdığım şikayeti kaldırmamı istediler. Fakat aoc yöneticileriyle konuşup derdimi anlatınca bunlara gerek olmadan iade raporunu verdiler. Raporu aldıktan sonra dilekçemi geri aldım.

Ziyaretçi Yorumları