TEB  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Orhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

TEB Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Değiştirmiyorlar

1.317görüntüleme
Orhan
Orhan 20 Kasım 2020 11:08
ÇözüldüÇözüldü
Orhan'ın Teşekkür Mesajı
“Buraya yazmadan sorunun çözülmesini isterdim, yine de düzeltildiği için teşekkür ediyorum ancak ticari ileti onayım olmadığı halde gelen onay mesajı için ne yapıldığı ile ilgili tarafıma bir bilgi verilmediğini de belirteyim.”

23.10.2020 Tarihinde CepteTeb kredi kartına başvurdum, başvuru esnasında müşteri temsilcisine hesap kesim tarihinin her ayın 23 ü olmasını talep etmeme rağmen nedenini anlayamadığım bir şekilde her ayın 04 ü olacak şekilde gelmiştir. Kart gelmeden internet bankacılığından tarihi değiştirmeye kalktığımda 04 kasım ekstre kesiminden sonra değiştirebileceğim uyarısı geldi o gün geldi geçti şimdi de 04 Aralıktan sonra değiştirebileceğim bilgisi gelmektedir. Müşteri temsilcinizin beyanımın aksine bir tarih girmesi sonucunda ekstre tarihini değiştiremiyorum, illa ki harcama yapmanız lazım yoksa yine aylarca bu tarihi değiştiremezsiniz deniyor. Sorunumu bankanın iletişim kanalından bildirdim gelen cevap "telefon kaydınız incelendi.

Personelimizin tarafınıza doğru bilgilendirme yaptığı belirlendi, ekstre tarihinde değişiklik talebinizi iletmek için telefon şubesi ile görüşebilirsiniz" diye cevap vermişler, pardon ama personeliniz hesap kesim tarihi ne zaman olsun diye sorduğunda cevap vermeyip kendisine mi bırakmışım, bu konu da tarafıma aktarılan doğru bilgi nedir? Sorunumu çözmek için verdiğiniz bu cevapla sorun çözüldü mü oluyor? Tarihi değiştiremiyorum telefon şubenizi 2-3 kez aradım onlarda değiştiremiyorlar. Ayrıca iletişim kanalından yazdığım yazıdan sonra “Ticari elektronik ileti gönderebilmemiz için bankamıza verdiğiniz onay alınmıştır“ yazan mail aldım ben ticari ileti göndermeniz için onay vermedim iletişime geçtim diye mecbur tutuyorsanız ben bunu kabul etmiyor ve hiçbir ticari ileti onayı vermiyorum.

TEB Logo
TEB20 Kasım 2020 11:21

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

Orhan
Orhan01 Aralık 2020 15:38

Buraya yazmadan sorunun çözülmesini isterdim, yine de düzeltildiği için teşekkür ediyorum ancak ticari ileti onayım olmadığı halde gelen onay mesajı için ne yapıldığı ile ilgili tarafıma bir bilgi verilmediğini de belirteyim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler