sta-1-hoverYetersiz Çözüm

TEB Kötü Müşteri Hizmetleri!

Feridun Feridun1 yıl önce

Böyle yanlış bir müşteri ilişkileri yönetimi olamaz. TEB Bonus kredi kartıma yıllık kart aidatı bedeli yansımış. İtiraz talebimi müşteri hizmetlerine iletince saçma saçma teklifler ile karşılaştım bunun üzerine bu bedeli ödemeyi kabul ederek kredi kartımı kapattım. Aylık ortalama 1000 TL düzenli olarak ödeme yapan kredi kartını aktif kullanan müşteri kaybetmek çok basit bu banka için. Toplam 4 kredi kartım vardı farklı bankalardan hiç böyle sorun yaşamadım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Feridun 1 yıl önce

1ay oldu hala cevap yok

profile-icon Feridun 1 yıl önce

Hala iletişime geçilmedi. TEB Bank ararsa yanlış müşteri hizmetleri konusunda bilgi veririm. Belki bu sayede başka müşteri kaybetmezsiniz.

profile-icon Feridun 1 yıl önce

Bu bankalara artık dur demek lazım kredi kartı yıllık aidat bedelinden yoruldum. İlk başta da TEB Bank olmak üzere yıllık aidat bedeli yüzünden kredi kartımı kapattım. Bu yazıyı okuyanlar ilk fırsatta TEB Bank ile ilişkilerini bitirsin. Zaten biz bu kartları kullandığımız zaman satıcıdan komisyon alıyorlar.

TEB Logo TEB 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız TEB Önce Müşteri Memnuniyeti tarafından incelenmeye başlamıştır. Mesajınızın inceleme ve sonuçlandırma sürecinde Müşteri Temsilcimiz sizi iletişim kanallarınızdan bilgilendirecektir. Saygılarımızla, TEB Önce Müşteri Memnuniyeti

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler