TEB ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Burak'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Teb Atm’deki Sıkışan Para Ve İlgisizlik!

607görüntüleme
Burak
Burak 23 Kasım 2020 15:58

3 Kasım tarihinde Aydın'da yapmaz olaydım ki TEB ATM'sine Papara kart ile 1420 TL para yatırdım. O sıra genelde tüm ATM'leri arızalı olan TEB ATM'si yine hata verdi ve parayı alıp kartı geri verdi. TEB müşteri hizmetlerini hemen aradığımda ATM'nin basında 10 dakika beklememi reset attığını ama eğer sonuç çıkmazsa 4 gün içinde ekiplerin gelip bakacağını söyledi. ATM numarası verdi bana diğer banka ile iletişime geçmemi söylediler. Papara'yı aradım onlarda karşı bankaya bildirdiklerini 4 gün içinde hallolacağını söylediler. 4 gün geçti hiç haber yok arkasından bir mail. Chargeback süreci başlamış 17 gün içinde sonuçlanacaktır diye. Malum pandemi süreci ve ödemelerimiz var, böyle bir şey olabilir mi. TEB'in bozuk ATM'leri yüzünden. Hadi neyse dedik 17 gün daha bekledik. 

Ayın 20'si geldi ne gelen var ne giden. Papara'yı arıyorum bize TEB'den bilgi ya da miktar gelmemiş gelmiş olsa direk size aktarırız diyorlar. TEB'i arıyorum karşı banka ile görüşün diyorlar bu kadar ilgisizlik olamaz. Aydın Efeler şubesini arıyorum (0850 204 0075) inanır mısınız tenezzül edip telefona bile bakmıyorlar böyle ilgisiz bir banka.

TEB Logo
TEB23 Kasım 2020 16:12

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler