Toplam çözüm sayısı
..
TEB ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emre'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

TEB ATM Sorunu - Şahsıma Ait Olan Paranın İadesi

1.403görüntüleme
Emre
Emre 12 Ocak 17:30
ÇözüldüÇözüldü
Emre'nin Teşekkür Mesajı
“Durum çözüme kavuştu öncelikle TEB Florya Şube Müdürü ve Operasyon Sorumlu hanımefendilere ilginiz ve çözümünüz için teşekkür ediyorum. Görüşmek dileğiyle.”

8256**46 numaralı hesabıma ait TEB00317 numaralı ATM'den 09.01.2021 15:05 'de 3220,00 TL Nakit ® çekişi gerçekleştirdim ancak bankamatik bana totalde 740 TL tutarında bir nakit ödemesi yaptı. 15:09'da müşteri hizmetlerini arayıp durumu izah ettim kayıt oluşturdu. 12.01.2022 tarihinde geri dönüş olmamasına rağmen müşteri hizmetlerini aradım ve şahsıma para çekilmiş görünüyor ve bankamatik incelenmiş durum olumsuz dedi. Bahsi geçen ATM'ye ait şubeyi aradım durumu tekrar anlattım ve operasyon sorumlusu hayır bankamatik incelemesi yapmadım böyle bir şeyin cevabını nasıl verirler dedi Neyse ki gün içinde ATM tekrar incelenmiş ve durum gene olumsuz. Şube müdürü ile görüştüm ayrıca Genel Müdürlüğünüze konuya ilişkin faks gönderdim. Bahsi geçen tutar 2480,00 TL böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Gerek kamera kaydı gerek tekrar incelenmesi TEB'in kendi hatası sebebi ile şahsıma ait olan paramın bir an önce çözümlenmesini istiyorum. Gerekirse hukuki süreçlere başvuracağımı belirtmek isterim.

TEB Logo
TEB12 Ocak 17:39

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

Emre
Emre12 Ocak 19:11

Durum çözüme kavuştu öncelikle TEB Florya Şube Müdürü ve Operasyon Sorumlu hanımefendilere ilginiz ve çözümünüz için teşekkür ediyorum. Görüşmek dileğiyle.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler