TEB ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Doğuş'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

TEB ATM Paramı Yuttu!

772görüntüleme
Doğuş
Doğuş 05 Ağustos 2020 10:47

Kurban bayramı arefe günü maaşı 15 gün erken alınca gece saat 10 civarında çekmeye gittim. Sonra cebimde nakit kalmasın bu kadar para deyip Finansbank hesabıma TEB ATM'sini kullanarak para yatırmak istedim. ATM bu sırada paramı sayarken teknik arıza ekranına düştü. Kartımı iade etti. Sonra 5 dakika ATM'nin başında bekledim, kendine gelir de paramı iade eder diye, kartımı tekrar taktım hesabıma para geçip geçmediğine bakmak için geçmemiş. Yani Yıl olmuş 2020 kullandığınız ATM'ler hala tuşlu ve eski ATM olduğundan ne yazılımı düzgün çalışır ne düzgün para sayar ne düzgün para verir. Tam 6 gündür Finansbank Enpara ile iletişim halinde olmama rağmen hala bir cevap alamadım. Yani kayıp çalıntı ve şüpheli işlem bildirimi diye TEB'i aradığımda bu hattı bu şekilde meşgul edemezsiniz geri dönüşleri alıyorum. Bayramda parasız kaldım. Ne biçim iş yapıyorsunuz... ATM'ye bakacak bir teknik ekibiniz dahi nöbetçi bırakılmamış. Bakın çözümü ben size söyleyeyim... ATM'ye gideceksiniz, kamera görüntülerini izleyeceksiniz. Çöp kısmındaki parayı sayacaksınız, size bildirilen miktarı hesabıma geçeceksiniz. ATM'den işlem yapmayan insanları şimdi daha iyi anlıyorum.

TEB Logo
TEB05 Ağustos 2020 10:47

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

Doğuş
Doğuş05 Ağustos 2020 12:28

Diğer banka dediğiniz bankaya talep açalı 6 gün oluyor. Daha dakikasında talep oluşturdum. Param hala sizin ATM'nizde, hesaba geri yatıracak olan sizlersiniz. Enpara üzerine düşeni yaptı diye düşünüyorum.

1 Yorum

Enes
Enes06 Eylül 2020 02:09
 

Çözüme kavuştu mu acaba işleminiz?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler