TEB ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

CepteTeb Çok Büyük Hayal Kırıklığı Oldu

2.647görüntüleme
Metin
Metin 10 Kasım 2020 14:22

Üç dört ay önce CepteTeb müşterisi oldum. Daha form ve kart teslim sürecinde sıkıntılar başladı. Ne yazık ki artarak devam etti. Maddeler halinde sıralayarak gidelim.

1- Banka kart basım ve gönderim sürecinde sizi asla bilgilendirmiyor. Kart kuryeye verilmiş ama sizin bundan haberiniz bile yok mesela. Ayrıca çalıştıkları kurye şirketi de aynı kafada. Eve gelip sizi bulamazlar. Ne geldiklerinden ne de sizi bulamadıklarından haberdar olursunuz. Kendileri çalıp kendileri oynarlar. Bütün bu olan biteni ancak bankayı günler sonra aradığınızda öğrenebiliyorsunuz.

2- Telefonunuzda bankanın mobil uygulaması yüklü olsa bile harcama bildirimi alamıyorsunuz çoğu zaman. Aynı şey kampanyalar için de geçerli. Banka kampanya yapıyor ama zahmet edip sizi bilgilendirmiyor. Tuhaftır bir tek hesabınıza para yatırdığınız zaman bildirim alabiliyorsunuz. Komik değil mi?

3- Siz kampanyalara katılıp harcama yaptıkça bonus kazandığınızı sanıyorsunuz ama öyle değil ne yazık ki. Kazandığınız bonuslar pos makinesinde görünmez oluyor. Sözde bonus puanlarınız var ama kullanamıyorsunuz. Ha bir de kredi kartını ilk kez kullananlara ilk yüz tl ve üstü alışverişte 50 TL bonus yazıyordu bankanın sitesinde. Ben defalarca 100 TL üstü harcama yaptım ama 50 TL bonus yüklenmedi. Gerçi yüklense ne olacaktı ki, online alışverişlerime karşılık yükledikleri bonus puanlar gibi kullanamayacaktım yine.

4- Kredi kartını kullanmaya başlayalı henüz 25 gün olmasına rağmen banka 114 lira aidatı kilitledi bile. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz. Henüz bana 1 liralık fayda sağlamayan kredi kartınızın yıllık aidatını tahsil etmekte neden bu kadar aceleci davranıyorsunuz. Belki de ben kartınızı kullanmayacağım.

Sözün özü CepteTeb'i bana çok övdüler. Kredi verme iştahı ve kredi faiz oranlarının düşüklüğü de eklenince bankanın müşterisi olmak mantıklı gelmişti bana. Ama CepteTeb kısa sürede kendinden soğutmayı başardı. Galiba ilişkimiz uzun sürmeyecek.

TEB Logo
TEB10 Kasım 2020 14:30

Değerli Müşterimiz, sikayetvar.com sitesine ilettiğiniz mesajınız Bankamıza ulaşmış olup, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, TEB

Metin
Metin12 Kasım 2020 00:06

TEB bugün yıllık kart ücretinin iade edilemeyeceğine dair SMS gönderdi. Beni hiç anlamıyorsun TEB. Benim itirazım yıllık kart ücretine değil ki. Ben yıllık kart ücreti ödüyorsam kampanyalardan haberdar edilmek istiyorum. Kazandığım bonus puanları da sorunsuzca harcamak istiyorum, hepsi bu. Sen bu ikisini de bana sağlayamıyorsan kusura bakma da ben neden yıllık kart ücreti ödüyorum ki. Kampanyalardan yararlanamayacaksam ve kartıma yüklenen bonuslar pos makinesinde görünmediği için kullanamayacaksam gider aidatsız kredi kartı alırım. Neyse sizinle anlaşamayacağımız kesin olarak belli oldu. Macera peşinde koşacak, bir şeyler için gereksiz çaba gösterecek ve belirsizliğe aldırış etmeyecek yaşı geçeli çok oldu. Sizinle çalışmam halinde beni çok yoracağınızdan artık eminim. Yıllık kart ücreti de dahil mevcut borcumu ödedikten sonra kredi kartını kapattıracağım. Kalın sağlıcakla

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler