13 Aralık 2018
Yorum Yap
#11292978

T.C. İç İşleri Bakanlığı Yetki Karmaşası!

İkamet ettiğim apartman dairemin üstünde 2 evi bulunan kişi evini daha fazla kira getirisi elde etmek için üniversite öğrencilerine kiraya vermektedir. Bu evde ses yalıtımı da bulunmamaktadır. Öğrenciler ise gece gündüz demeden gürültü rahatsızlığı vermektedirler [kapı kolunu kullanmak yerine hızlı bir şekilde kapı çarpmaları, masa sandalye çekecekleri zaman kaldırarak değil sesli bir şekilde çekerek gecenin ilerlemiş zamanlarında elektrik süpürgesi çalıştırmak vs... gibi.


Gürültü suçu subjektif bir suç olması nedeniyle elle tutulup, gözle görülmemektedir. Kişileri ev sahibine şikayet ettiğimde ev sahibi öğrencilerden yana çıkmakta, apartman yönetimine yazılı müracaat ettiğim halde bananecilik anlayışı ile hareket edilmektedir. Rahatsızlık konusunu polise şikayet ettiğimde ise herhangi bir cezai işlem uygulanmadan sadece ikaz edilerek olay geçiştirilmektedir.


Bu konu ile ilgili olarak kurumlar arasında bir yetki karmaşası bulunduğu kanaatine vardım. Polis bu konuda belediye, belediye ise polisin yetkili olduğu, il çevre ve şehircilik il Müdürlüğü ise gürültü konusunda hem belediyeye, hem de polisi adres göstermektedir. Yaşadığım bu gürültü rahatsızlığından dolayı uyku düzenim bozulmuş psikolojik sıkıntıya düştüm ve psikiyatrik ilaçlar ile sakinleşmeye ve uyku uyumaya çalışmaktayım. Dava açma konusuna gelince ise mahkemeler somut delil istemektedirler.


Yukarıda belirttiğim gibi üzerimdeki kişilerin ne zaman ve ne şiddette gürültü yapacaklarını önceden bilmem mümkün olmadığı için somut delil elde etmekte sıkıntı yaşamaktayım. Bu konu ile ilgili gerekli yetkinin hangi kuruma verildiği ile ilgili kamu oyunun açıklamaya ihtiyacı bulunmaktadır.

Dincer Dincer 5.007 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Dincer12 Aralık 2018

    T. C. İçişleri bakanlığı

Ziyaretçi Yorumları