Toplam çözüm sayısı
..
Tatlıses Çiğköfte ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Batuhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  8 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Tatlıses Çiğköfte Tatlıses Kalitesiz Şube

2593görüntüleme
Batuhan
Batuhan 22 Ocak 21:02
Tatlıses Çiğköfte Tatlıses Kalitesiz Şube

Tatlıses Çiğköfte Konya Selçuklu Beyhekim şubenizden 1 kilogram sipariş verdim, Yemek Sepeti ® uygulaması üzerinden. Yemek Sepeti uygulamasının bana tanımladığı indirim yüzünden şube bahane bularak siparişimi iptal etti. Şube ile evimin arası 5 dakika olmasına rağmen, kesinlikle yardımcı olma niyetinde değiller. Kesinlikle Tatlıses kalitesine yakışmayan bir şube. Böyle kurumsal bir firmanın böyle bir şubesi olması kabul edilemez.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  8 Yorum

8 Yorum

Huseyin
Huseyin04 Şubat 15:20
 

Nerenin ya da hangi firmanın müşterisi olduğunu bilemem lakin nasıl bir bahane ürettik bunu da açıklasaydın keşke yoğunluktan dolayı iptal edebiliriz bunda sıkıntı olmaz ayrıca esnaflar dükkanlarını para kazanmak için açarlar sizin gibi indirim kollayanlar için değil hem doğum günü hem de Yemek Sepeti indirimi ikisini aynı anda istersen bunun adı bencillik olur ayrıca doğum gününü sabit tut insanlar yılda 20 kez doğmazlar diğer firmalara verdiğin siparişlere baktım yılda 20 kez falan doğmuşsun

Huseyin
Huseyin04 Şubat 15:28
 

Batuhan Konya'da şikayet etmediğin hiçbir firma kalmamış elinde telefon yaz babam yaz insanlık seni nasıl memnun edecek birader firmaları kötüleyip durma kendi isteklerine çeki düzen ver hayatı bedava değil de parasıyla yaşamaya çalış

Umut
Umut05 Şubat 21:23
 

Hüseyin Bey, 35 TL olan malzemesiz çiğ köfteyi, "Yemek Sepeti'nin tanımladığı" yalnızca 5 TL yüzünden iptal ettiniz. Siparişi verirken arkadaşımın yanındaydım. İndirimden rahatsız iseniz Yemek Sepeti ile çalışmazsınız, bu indirimin hesabını müşteriden sormanız ne kadar etiktir bir düşünün isterseniz. Müşteriyi arayıp getiremiyoruz, yoğunuz deseniz kendimiz gelir alabilirdik bile. Ama biliyoruz böyle bir yoğunluk olmadığını, varsa bile telefon açıp 3 saat sonra getireceğiz deseniz bile belki kabul edebilirdik.

Umut
Umut05 Şubat 21:24
 

İndirim dediğiniz şey müşterinin hakkıdır. Önce bize rakip firma diye iddiada bulundunuz, arkadaşım müzisyen ben de dış ticaret uzmanıyım. Doğum günü indirimi demişsiniz, doğum günü indirimi ile ilgisi yok. Siz Yemek Sepeti ile sözleşme imzalarken bu indirimlerden haberiniz vardı diye biliyorum. Birden fazla hesap demişsiniz, bir hanede birden fazla insan yaşayabilir ve bu hanede herkesin hesabı olabilir, herkes aynı gün aynı saatte evde olmayabiliyor. 4 haneli bir evde sadece 1 kişinin mi hesabı olması gerekiyor? Buna siz mi karar veriyorsunuz? Bu müşterinin doğal hakkıdır. Yaptığınız bu üslubun haricinde, bir de iftira atmanız sebebiyle, genel merkeze durumu ilettik.

 2
Umut
Umut05 Şubat 21:24
 

Ayrıca belirtmeliyim ki, Tatlıses'in bir başka şubesi bu ürünü %25 indirime katılarak 26.75e satarken siz sırf tekrar söylüyorum "Yemek Sepeti'nin kendi tanımladığı 5TL indirim" yüzünden iptal ediyorsunuz. Siz bu %25lik indirim dilimine katılmak zorunda değilsiniz lakin "dilediğin restoranda kullanmak için verilen 5 TL indirim" müşterinin hakkıdır, sizin kurumunuzda hiçbir ilgisi yoktur. Bu sizinle Yemek Sepeti arasında olan anlaşma ile ilgilidir. Herhalde başka bir müşteri ile karıştırmış olmalısınızdır ki, söylediniz ithamlar çok çirkin ve kabul edilemezdir.

 2
Umut
Umut05 Şubat 21:25
 

Biz arkadaşım ile senelerdir Tatlıses Çiğ Köfte'den tüketim yapan, firmanın daimi müşterileriyiz ve 5 TL indirimin asla ve asla peşinde değiliz. Bizim buradaki mücadelemiz, müşteri memnuniyetinin önde tutulmadığı bir şubenin, durumu telafi etmesi gerekirken, tam tersine yaptığı üslup ve asılsız iddialar ile bizleri zan altında bırakmasıdır. Umarım yaptığınız bu yanlıştan bir an önce geri dönersiniz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan bir şube olmanız dileğiyle.

 2
Huseyin
Huseyin07 Şubat 13:35
 

Siz şimdi sayfaya kalitesiz şube diye yorum yazacaksınız bizde sizden yapılan yorum için özür dileyeceğiz öylemi paşalar paylaştığınız resimde ne yazıyor yorgunluktan dolayı sizin buradaki yoğunluk anlayışınız ne telefon açıp bekle diyeceğiz öylemi Yemek Sepeti sana verdiği hakkı Banada vermiş iptal etme hakkı sorgusuz sualsiz bende bunu kullanmışım ve oraya açıklama yazmışım Yemek Sepeti de uygun bulmuş iptal etmiş şimdi ayrıca bir daha şube açarken firmalar mutlaka size soracak 🤣🤣🤣şu kişiler sizin için uygun olur mu diye 🤣🤣🤣mutlu oldunuz mu popülersiniz artık 🤣🤣🤣🤣

Buse
Buse03 Mayıs 14:56
 

Bir müşteriye nasıl cevap verilmez örneği olmuş. Hayretler içinde okudum.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile