14 Haziran
#12107584

Tatilsitesi.com İptal İadesi!

30.4.2019 -03.05.2019 yaptığım Kıbrıs Malpas Hotel rezervasyonun ücretsiz iptal hakkı vardı. Adıma kayıtlı şahsi arabamın kaza yapması ve arabamın pert olması sebebi ile yapmış olduğum rezervasyonu iptal etmek için müşteri temsilcim k*** hanıma rezervasyon iptal talebimi ilettim. Ve iptal gerekçemi ve iptal için gerekli istenilen belgeleri aynı gün gönderdim bu arada ilk taksit kredi kartı ödemelerine yansıdı. Para iadesinin ayın belirli günleri gerçekleştiğini belirttiler peki deyip beklemeye başladım. Ayı içerisinde iptal etmeme rağmen ilk taksit ekstreme yansıdı mecburen ödedim.


Daha sonraki aramalarımda durumu ilgili servise bildireceklerini ve geri dönüş sağlayacaklarını belirterek oyalama sürecini başlattılar. Bu arada 2.taksitte kart ödemelerine yansıdı. Aramalarımda muhasebe servisine yönlendirme yetkilerinin bulunmadığını belirterek oyalamaya devam ettiler. Bu arada artık telefonlara k*** hanım değil her seferinde başkası çıkmaya başladı. Ses tonu yükselince sizi iptal iade servisine yönlendirelim dediler. H*** bey talebimin alındığını, ödemelerin bankaların işlem günleri vesaire gibi nedenlerle zaman alacağını işin bankada olduğunu söyledi.


Beklemeye devam ederken bu sırada 3. taksit de yansıdı ödemelere. Tekrar aramalarımda başka şahıslar size geri dönelim deyip oyalamaya devam ettiler. Daha sonraki bir aramada yine h** bey rezervasyon iptal başvurumun k*** hanımın işten ayrılması nedeniyle kendilerine ulaşmadığını söyledi (dalga geçer gibi, sanki giderken cebinde unutmuş iptal başvurumu).


Daha önceki aramalarımda iptal başvurumun alındığını belirttim tabi ama bir faydası olmadı tabii ki bir mail order formu doldurmam gerektiği ona göre geri ödeme yapılacağı belirtildi. Doldurdum gönderdim yine ayın belirli günleri ödeme yapıldığı, salı günleri taleplerin iletildiği, bir kısmı geldi kalan kısmını bekliyoruz gibi ne olduğu anlaşılmayan saçma sapan bahaneler uydurdular bu arada ben gidemediğim tatilin parasını tamamen ödedim. H*** bey son konuşmamızda talimat verdim bankaya hesap kesim tarihinde hesabınıza yatacak kesin yatar talimat verdim banka yatırır peki diyerek konuşmayı sonlandırdım ama yine yatmadı. Sonraki aramalarımda şikayet edip yasal yollara başvuracağımı belirtince de isteğinizi yapabilirsiniz diyorlar. Pes. Gidemediğim tatilin parasını ve taksitlerini ödememe rağmen iade yapılmadı. Çağrı merkezindeki çalışanın masumluğunun arkasına saklanan kurumsal zihniyetiniz mide bulandırıcı.

Kenan Kenan 7.059 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları