Tatilbudur'da Ücret İadesi

Tc Serkan Tc Serkan2 hafta önce

Tatilbudur aracılığıyla 08.01.2020 tarihinde, 06.06.2020 tarihinde gidecek, 10.06.2020 tarihinde de dönecek şekilde bir tatil planı yaptım. Yaşanan Covid-19 kapsamında bu tatil planını 20.03.2020 tarihinde iptal etmek zorunda kaldım. Aynı gün de ücretimin iadesini talep ettim. Pegasus şirketi ücretimin iadesini 2 gün gibi kısa bir sürede yaparken Tatilbudur firması üzerinden 60 gün (2 ay) geçmesine rağmen hala bana net bir bilgi veremiyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Tc Serkan 1 hafta önce

Sn. Tatilbudur yetkilileri, Yine sessiz kalmak ile çözüm üretileceğini mi düşünüyorsunuz acaba? Benden 3 dakika da aldığınız 7 bin tl yi 70 gün dür iade etmiyorsunuz. Tek bir sorum var. Neden?

profile-icon Tc Serkan 2 hafta önce

Şikayet yazımdan 10 dakika sonra hemen klasik papağan tekrarı gibi olan yanıtınızı yazdınız ama sonrası neden gelmiyor? Müşteri memnuniyeti anketinize ne oldu? 60 gün geçmesine rağmen iadesi yapılmayan param için memnun olabileceğimi düşünebiliyor musunuz? Sizi tebrik ediyorum. Kendinizi çok kötü bir reklam unsuru elde ettiniz.

profile-icon Tc Serkan 2 hafta önce

Verdiğiniz cevaplar sadece papağan gibi aynı cümlenin tekrarı. Ben bunları kabul etmiyorum. "60 gün" sonrasında Elle tutulur bir yanıt ya da paramın iadesini istiyorum!

Tatilbudur Logo Tatilbudur 2 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 20.05.2020 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler