sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Tatilbudur'a Sormak Lazım, Tatil Bu Mudur?

Ufuk Ufuk1 hafta önce

15.09.2020 tarihinde Tatilbudur firmasından Antalya Side bölgesinde bulunan Ramada OTEL'den konaklama satın aldım. Müşteri Temsilcisi Recep Bey bu otel ile ilgili elinde son bir oda kaldığını ve acele etmem gerektiğini belirterek alelade satış işlemini kredi kartı yoluyla gerçekleştirdi. 

Otele giriş yaptığım ilk gün öğlen yemeğinde otelin lokantasında çalışan kaba bir personelin duyarsız davranışları yüzünden otelden ayrılmak istediğimi bildirdim. Otel yetkilileri şikayetimizi Tatilbudur firmasına, onlar otele derken birbirlerine konuyu pas ederek kocaman bir çözümsüzlük ortaya koydular. 

Sözleşmede İptal işlemi yoktur yazıyormuş ki evet yazıyor, ödemeyi yaptıktan sonra bilgim oldu, Bu maddeye sığınıp iptal yapmadılar. Bir de unutmadan kendisini kibarlık abidesi sanan s*** isminde satış biriminden aklı evvel bir bayan var düşman başına. Müşteriyle mi konuşuyor, Hakkari'den asker arkadaşı ile mi belli değil dostlar. Tatilbudur'a sormak lazım, tatil bu mudur?

Gelişme :

1 hafta önce

Daha önce de buradan şikayetimi yazmıştım fakat öyle berbat 2 gün geçirdim ve 2 gün daha geçirmek zorundayımki bunu yine buradan belirtmek istedim. Tatilbudur firması kadar kendinden başka kimseyi düşünmeyen başka bir firma daha yoktur yeryüzünde. Benim konumla muhatap olan tüm personelleri ayrı ayrı Allah'a havale ediyorum, özellikle de Seda denen dengesiz bayanı. Yinede Tatilbudur'u tercih edip konaklama almak isteyen müşteriler olursa onlara tavsiyem, Kendisini Seda diye tanıtan, adının Emre ve Recep olduğunu söyleyen personlellerden uzak dursunlar. Bunlar dolandırıcı şebekesi.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ufuk 1 hafta önce

Sayın yönetici diyeceğim ama sayın kelimesini hak etmiyorsunuz. Şikayetlere hızlıca yanıt vermeniz haklı olduğumuzun bir tezahürü olsa gerek. Sevsinler sizin kurumsal yapınızı. Ne kurumu, hangi kurum? Siz önce çalışanlarınızı çözüm odaklı bir yapıya yönlendirin. Oldu bittiyle, insanları mağdur etmeyle nam salıyorsunuz. Bizi aldatan bizden değildir sözünden o kadar çok uzaksınızki, Ben farklı aralıklarda, değişik personellerle yaklaşık 3 saat konuştum, şikayetimi yazdıktan hemen sonra hızlıca yanıt verdiniz. Ne zaman elemanlarınızla görüştünüz, ne zaman dinleyip elekten geçirdiniz şaşırdım doğrusu. Size tavsiyem bir doktora görünün, ben mağdur oldum en azından başkalarına zarar gelmesin...

Tatilbudur Logo Tatilbudur 1 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler