09 Ağustos
#12411754

Tatilbudur Personeli Sorunlarla İlgilenmiyor

Golden AGE Bodrum Hotel ve Tatilbudur işbirliğiyle tatil nasıl kötü bir hale gelir anlatmak istiyorum. Telefon kanalıyla Tatilbudur 'dan bu otele rezervasyon yaptırmak istedik fırsat odası sunuldu ve 3 kişilik oda olarak ayarlandı. Otele geldik bize verilen oda Club odası. Odada çift kişilik yatak var başka yatak yok o kadar küçük bir oda ki hareket etmekte zorlanırsın. 9 yaşında ki kızıma yatak yok. Ek yatak getirileceğini söylediler. Gelen yatak tuvaletin yanına konuldu ve yerinden oynuyor. Odada hareket edecek yer kalmadı. Clup odası aile odası değildir dediğimizde oralı olmadılar.


Tatilbudur'u aradık şikayet ettik, daha sonra geri dönüş yapıp odanızı değiştireceğiz dediler ama bugün tatilin 4. günü hala aynı odadayız. Otelin resepsiyonunu arıyorum haberleri yok. Tatilbudur'u arıyorum, buradaki elemanlarının ilgilenmediğini onu otelde arayıp bulmamı söylüyorlar. Buradaki elemanı buluyoruz, yapacak bir şey yok bana böyle bir bilgi gelmedi diyor. Çocuğumuza verilen yatakta eşim yatmak zorunda kaldı ve sabah beli tutulmuş bir şekilde uyandı. Hastaneye gittik ve fıtığının patlamak üzerinde olduğunu öğrendik. Doktor raporumuz mevcut. Yatağı değiştirin dedik değiştirmediler. Havuzda denizde şezlong yer yok, bulamazsın çok kalabalık. Herkes sabahın altısında yer tutuyor. Elektrikler kesiliyor.


Mayonu asmak için askı yok. Odada su yok, sadece 2 tane geliyor, çünkü burası 2 kişilik oda. Kızım sayılmıyor. İçecekler kötü, iki gündür kusuyoruz. Wi-Fi kesinlikle çekmiyor. Restoranda çatal bıçak servisi yok, masalarla ilgilenilmiyor. Her gün aynı yemekler. Personeller ilgisiz. Bir tek animasyon ekibi iyi başkada hiçbir şeyi iyi değil ödediğimiz ücreti hak etmiyorsunuz. Ayrıca Tatilbudur temsilcisi mahkemeye de gitseniz bir şey elde edemezsiniz diyor. Bu nasıl bir ilgilenme şeklidir? Biz mahkeme lafı ağzımızdan çıkmamıştı halbuki ama doktor raporumuzu sunarak bir yasal süreç sizi bekliyor.

Gülay Gülay 2.143 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülay12 Ağustos

    Tatilimiz bittikten sonra cevap vermeniz gülüyorum size bir daha asla sizinle bir yere adım atmam. Müşteri memnuniyeti 0 hiçbir şey yapmadınız umrunuzda değil. Öylesine bir arama yaptınız o kadar. Yazık.

  • Tatilbudur Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 12.08.2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

  • Tatilbudur Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler