Tatilbudur Paramın İadesini Yapmıyor

Berkan Berkan10 Mayıs 23:54

Kasım 2019'da Bodrum Bay Resort oteline tek seferde peşin ödeme yaparak 11-15 Temmuz 2020 tarihleri arasına sigortalı olarak rezervasyon yaptırdık. Koronavirüs sebebiyle 12 Mart tarihinde acenteyle görüşerek iptal ettirdik. Bize yasal süre olan 14 gün içerisinde kartımıza iade olacağı söylendi. 2 ay süre geçmesine rağmen kartımıza herhangi bir iade yapılmamıştır. Şirket temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde bugüne kadar sadece oyalandık. Aylarca parasını alamayacağım tatil için ekstra sigorta ücretini neden ödedim ben. 

Tatilbudur paramızı haksız ve hukuksuz şekilde yok etmektedir. İnsanların dayanışma içerisinde olduğu ihtiyaç sahiplerine yardım edilen böyle bir dönemde biz kendi paramızı alamıyoruz. Bu yaptıklarınız unutulmayacak. CİMER ve TÜRSAB'a şikayet maili atacağım. Yarın itibariyle Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım. Bir daha kesinlikle Tatilbudur'u tercih etmeyeceğim. (X firmasından yapılan rezervasyon iptaller aynı hafta kartıma yansıtılmıştır.)

Cevaplar

Tatilbudur Logo Tatilbudur 11 Mayıs 09:24

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler