sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Tatilbudur Muhatap Yok

Şerife Şerife28 Temmuz 2019 17:09

Geçen hafta 5 gün konaklamak için ailemle gittiğim Verano Hotel'de ilk gün öğlen nohut, bulgur pilavı, akşam tavuk ciğeri ve pilav ana yemeklerini yedim. Zaten başkada yemek yoktu. Tabldot gibi yemek servisi vardı. Açık büfe olmasına rağmen hiç meze yoktu 2 çeşit salata vardı yemeği de ustalar çok az koyuyordu. Çoğu zaman da yemek bitince tekrar gelmesi için 10 dakika beklemek zorunda kalıyorduk. 2. gün korkunç bir karın ağrısı ve ishal şikayetiyle rahatsızlandım. Aşçılar bizde yiyoruz bir şey yok deyip ciddiye almadılar. Otelde yoğurt bile yoktu. Öğleden sonra aşçıdan yoğurt ve haşlanmış patates rica ettim ve onu yedim. Akşam menüsünde temmuz ayı olmasına rağmen kuru fasulye ve pilav vardı. Yemedim. Yemekler lezzetsiz ve kalitesiz malzemelerle pişirilmişti. İçtiğim sudan ya da yemeklerden rahatsızlandığımı düşünüp resepsiyona bildirmeme rağmen ilgilenen olmadı.

2. günün sonunda Tatilbudur'u arayarak rahatsızlandığımı yemeklerden memnun olmadığımı başka otele geçiş ya da çıkış istediğimi belirttim. En yakın hastane Marmaris'te 40 km uzaklıktaydı. Tatilimi bırakarak hastaneye gitmek istediğimi çıkışımın yapılmasını istediğimi doktora gitmem gerektiğini Tatilbudur'a beyan ettim. 4 saat sonra yaklaşık onları 10 kez aradıktan sonra 2 gece kalmama rağmen 3 gün kesinti yapılacağını kalan 2 günün iade yapılacağını belirtti. 1 saat sonra arayan farklı bir Tatilbudur görevlisi ise hiçbir şekilde iade yapılamayacağını söyledi. Bende bunu kabul etmediğimi 3 gün kesintiyi kabul ettikten sonra otelden ayrıldığımı belirttim.

Direk Marmaris Devlet Hastanesi'ne gittim. Serum takıldı ve tedavi oldum. Sonra Denizli'ye döndük. 2-3 gün istirahat ederek kendime gelebildim. O otelde herhangi bir sağlık problemi yaşasanız pisi pisine ölüp gideceksiniz. Herkes ilgisiz alakasız. Otel sorumlusunu sorduğum zaman bile resepsiyona yönlendirdiler. Karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Tatilbudur'u da kınıyorum. Kurumsal bir şirket olmasına rağmen verdiği sözün arkasında durmadı. Hem 6 ay önceden aldığım tatilin parasını kullandı. Hiçbir şekilde geri ödeme alamadık üstüne sağlığımdan oldum. 1 haftalık iznim ve tatilim mahvoldu.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Tatilbudur Logo Tatilbudur 29 Temmuz 2019 12:05

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 29.07.2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Tatilbudur Logo Tatilbudur 29 Temmuz 2019 08:56

Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler