Tatilbudur Mağdur Etti

Umut Umut28 Ocak 23:34

Granada Luxury Belek otelinde 25-28 Ocak 3 gece 4 gün tatil rezervasyonunu Tatilbudur.com sitesinden yaptık. 27 Ocak sabah 11:00 sularında kaldığımız otelde yangın çıktı. Otele ilgili şikayetlerimi Granada Luxury Belek'de bulabilirsiniz. Yangın faciası yaşadığımız ve otelde birçok aksaklık devam ettiği için otelden ayrılış için resepsiyon ile görüştüm onlar da hiçbir sorumluluk almayıp sanki kazanı acente yakmış gibi acenteye topu attılar. Acentemiz olan Tatilbudur firması ile görüştüm.

İlk olarak 15:22 'de aramama, firma ile yaptığım onlarca görüşmeye rağmen otelden ayrılış işlemleri için talebinizi aldık size geri döneceğiz dediler. Fiyat farkı vereceğim bir otel söylediler. Bunu kabul etmediğimi başka alternatif istediğimi belirttim. Geri döneceklerini belirttiler. Bu telefon trafiğini saat 18:00'e kadar ötelediler ve 18:00'den sonra yetkilinin kalmadığını opsiyon süresini geçtiğimizi belirttiler.

Otel yetkilileri ile durumu tekrar paylaştığımda acente olduğu için işlem yapamayacaklarını otelden oda satın almış olsak yardımcı olabileceklerini belirttiler. Onlarca yaralının olduğu ciddi bir kaza yaşadık, kızım korkudan saatlerce ağladı. Tatilbudur acentesinden ve Granada Luxury Belek otelinden tatilimizin son iki gününü mahvetmelerinden, para iadesi yapmamalarından, yangın tehlikesi yaşamamıza ve birçok sıkıntıya maruz kalmamız rağmen ilgisizliklerinden, hizmet taahhütlerini yerine getirmemelerinden dolayı şikayetçiyim. Ayrıca Tatilbudur Çağrı merkezinde görev yapan B*** isimli çalışandan da şikayetçiyim.

Zaten travma yaşamışız, para verip geldiğimiz tatil eziyete dönmüş bir de beni anlayıp yardımcı olacağı yerde para iadesi alamazsınız, sizi arayınca açacaktınız, opsiyon süreniz doldu, sözleşmenizde yazıyor (ki okudum böyle bir süre sözleşmede yok) burada en yetkili benim şeklinde görüşme cesaretine sahip olduğu, sözleşmede fiyat farksız otele yönlendirilmem gerektiği yazdığı halde bunun yapılmadığı, üstüne yanlış bilgisiyle laubalilik yaparak konuştuğu, yardımcı olmadığı gibi beni daha da sinirlendirdiği için şikayetçiyim.

Hizmet kaliteniz her haliyle çok kötü. 18:24'de tekrar 8503333333 aradım sesli yanıt 2165311400 'ı aranması gerektiğini söyledi. 18:25 'de aradım. Sesli yanıt 8502800280'i aramam gerektiğini söyledi. 18:26 'da aradım. Sürekli 'bekleyenler içinde birinci sıradasınız' otomatik yanıtı duymama ve 30 dakika boyunca beklememe rağmen kimseye ulaşamayacağımı anlayıp telefonu kapattım. Akabinde 176 ve CİMER'e şikayet edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Umut 31 Ocak 09:34

Yorumu düzeltmeme sistem müsaade etmedi, buradan düzelteyim, 27.01.2020 deki görüşmelerimiz şikayet sebebim. 28.01.2020 tarihinde de herhangi bir çözüm sunmadığınızı da belirteyim. Kriz anında ulaştım çözüm sağlamadınız, akşam 18:00e kadar ötelediniz,18:00 den sonra zaten muhatap bulamadım. Oradaki telefon benim için bir şey ifade etmiyor.

profile-icon Umut 31 Ocak 09:25

28.01.2020 tarihinde bizlere aktarılan kurumsal mesajınız zaten şikayet sebebim. Kurumsal mesaj diye yazdığınızda bu yorumları okuyanlar müşteri odaklı bir yanıt verdiğinizi zannedebilir. Lütfen bize aktarılan mesajı bir de buradan yazın, size şunları teklif ettik deyin de ben de gerçekten doğru söyleyip söylemediğinizi teyit edeyim. Ben yalan söylüyorsam elinizdeki ses kayıtlarını yayımlarsınız.

Tatilbudur Logo Tatilbudur 29 Ocak 09:17

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 28.01.2020 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Tatilbudur Logo Tatilbudur 29 Ocak 08:49

Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler