Tatilbudur İademi 15 Gündür Yapmıyor

Ceren Ceren3 gün önce

10 Mart tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak 3 kişilik GAP turumuzu iptal ettirdik. Benimle birlikte seyahat eden arkadaşlarımın kredi kartlarına ertesi gün tüm tutarlar iade edilirken, benim havale olarak gönderdiğim peşin tutar tam 15 gündür hesabıma iade edilmedi. 

Beklenen bir provizyon süresi yok? Taksit yok? Neyi beklediğinizi anlayamıyorum, size 10 dakika içinde gönderdiğim ve de parayı görmeden rezervasyonu tamamlamadığınız tutumunuzun aynısını ben de görmek istiyorum. Müşteri hizmetleri ekibinin tek yanıtı "sıradasınız efendim, çok yoğunluk var", yahu kaçıncı sıradayım? 2.000 TL bir paradan bahsediyoruz, bu dönemde yaşadığımız zorlu dönemde bu mağduriyeti nasıl gidermeyi planlıyorsunuz. 

Lütfen muhasebe ekiplerinize müdahale ediniz. Bugün EFT saati dolana kadar ücretimin iadesini acilen talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ceren 2 gün önce

Merhaba Bugün 16. Gün oldu, umarım EFT sırasında olduğum gibi ödemeler sırasına da girebilirim. Yaşatmış olduğunuz mağduriyet ciddi anlamda can sıkıcı olmaya başladı. Lütfen süreçleri hızlandırmaya çalışın, rica ediyorum.

Tatilbudur Logo Tatilbudur 3 gün önce

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 25.03.2020 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler