Tatilbudur İade Önceliği Verilmediği İçin 3 Aydır İade Edilemeyen Tur Paketi

Ezgi Ezgi01 Haziran 14:53

Rezervasyon no...: 278**695 olan Ocak ayında aldığımız ağustos ayında gitmek istediğimiz yurt dışı turuna rezervasyon yaptırmıştım.

Rezervasyonu mart ayında iade etmek istedik Covid-19 sebebiyle. Fakat her aradığımızda iade olacak demelerine rağmen olmadı. Şimdi 40 gün içerisinde seyahati olan müşterilerine öncelik tanıdıklarını söylüyorlar. Benim ödediğim paranın borçlu oldukları başka kişilere teminat olarak kullanılmasını istemiyorum. Çünkü hali hazırda ben ödedim ve hemen iade almak istiyorum. Ben hemen ödedim ve ödememin karşılığı olacak olan ürünü - tatil paketini iptal istedim. 

Tatilbudur.com'un ücretimizi iade etmesini hemen istiyorum. Daha fazla uzamasını ve düzenli olarak ileri bir tarihe atılmasını istemiyorum. Firmanın içinde durumu düşünerek birkaç ay bekledik tabii ki. Fakat firma bireylerden oluşan bir kavram ve ben de başka topluluğun bireyiyim. Yani ben de zor durumdayım. Paramı ödeyin. Müşteri hizmetlerini arayın diye yaklaşımlarını da kabul etmiyorum artık cevap olarak bununla gelmesinler. Günde 500 kere arıyorum çünkü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tatilbudur Logo Tatilbudur 01 Haziran 15:16

Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 01.06.2020 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Tatilbudur Logo Tatilbudur 01 Haziran 15:13

Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler