24 Kasım
#13039421

Tatilbudur Etkin Olmayan Müşteri Hizmetleri

10-17 Kasım Balkanlar turu satın aldık. Bu sırada yakın bir akrabamızın vefatı nedeniyle turun tarihini takip edemedik ve 10/11/2019 08:45 İstanbul-Üsküp uçuşunu kaçırdık, turu eşim satın almış ve iletişim için hem kendi cep numarasını hem de benim cep numaramı vermiş olmasına rağmen uçuşumuzun olduğu sabah 06:30 da Tatilbudur firması benim cep numaramı aradı (cep telefonundan aradılar Tatilbudura ait kurumsal numara değildi) telefonu tam cevapladığımda kapandı tekrar ben aradığımda meşgul çaldı, eşime ait numarayı aramadılar. Aynı numara beni 11:30 tekrar aradı ve Üsküp de olup olmadığımı sordu bizde uçuşu kaçırdığımızı bu arama ile öğrenmiş olduk ve neler yapılabileceği ile ilgili Tatilbudur firması müşteri hizmetleri ile görüşmemiz gerektiği söylendi. Buraya kadar olan konu bizim hatamız diyebiliriz.


Gelelim müşteri hizmetleri görüşmesine, ismi E** kendisinin pek olmadığını düşündüğüm beyefendiye bu sabah olan üçümüzü kaçırdık ve biz tura katılmak istiyoruz bize nasıl yardımcı olabilir siniz diye sorduğumda, ilk saniyeden itibaren o kadar olumsuz konuştu ki ben ve eşim bize yardımcı olmayacağını net biçimde hissettik. Benim ağzımdan turu iptal etmek gibi tek cümle çıkmamasına rağmen kendisi turun iptalinin mümkün olmadığını bile söyledi. Havayolları kuralları gereği yurt dışı gidiş- dönüş biletlerinde gidiş bileti kullanılmadığında dönüş bileti de iptal oluyor, bazı bilet türlerinde cezai bedel ödenerek dönüş bileti kullanılabiliyormuş biz en azından dönüş biletimizin kullanılıp kullanılamayacağını firmadan öğrenmesini istedik bu görüşme 11:30 da oldu, gün içinde firma ile 4-5 kez ben arayıp bilgi istedim çünkü İstanbul-Üsküp bilet fiyatları artıyordu zaman geçtikçe, bu durumu tatilbudura söylediğimde siz gidiş biletinizi alın en azından bu süreçde dediler (bilet konusunda size yardımcı olalım demelerini bekledik ama böyle bir adım atmadılar) neyse gidiş biletimizi kendimiz aldık kendileri bize 15:30 da dönüş yaptı dönüş biletimizin iptal olduğunu kullanımının mümkün olmadığını söylediler. Dönüş biletimizi de kendimiz aldıktan sonra yurt dışı biletlerinin ayrı ayrı değil de gidiş dönüş alınması durumunda bilet başına 400 TL fark ettiğini anlamış olduk (daha uygun) firmanın yönlendirmesi ile 800 TL pahalı bilet almış olduk işin maddi boyutunu ikinci plana bırakıyorum. Tatilbudur firması böyle bir durumda öncelikle Müşterisine olumlu ve yardımcı olmaya çalıştığını hissettiren bir yaklaşım göstermedi. Bundan sonra Tatilbudur dan tur almam.

Ali Ali 2.056 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tatilbudur Temsilcisi25 Kasım

    Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler