24 Kasım
#13041469

Tatilbudur Ayder Yaylasındaki Altı Parmak Oteli

17-23 Kasım arası satın aldığımız Karadeniz rüyası ve batum turu ile ile ilgili birkaç şikayette bulunmak istiyorum. Öncelikle rehber arkadaşımızdan çok memnun kaldık. O** beye ayrıca çok çok teşekkür ediyoruz. Bıkmadan usanmadan saatlerce detaylı anlatımlarda bulundu. Bir insan mesleği ile ilgili ancak bu kadar donanımlı bilgiye sahip olabilirdi süper süper süper. Şoför arkadaşlarımız ve yardımcı M** beye de teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Turdan çok memnun kaldık. Fakat keşke batum'da daha fazla kalabilme vakit geçirebilme imkanımız olsaydı, koşa koşa gittik koşa koşa geri döndük. Hava erken kararıyor diye hep erken dönmek zorunda kaldık otellere. Keşke genel olarak akşamları da çarşısına gidebilme imkanımız olabilseydi. Asıl şikayetimiz Rize' de gidip konakladığımız Ayder yaylasındaki otel o nedir öyle berbat ötesiydi. Bir kere odalar buz gibi. Banyo demeye bin şahit lazım. Hele odanın içine koydukları o terliklerde nedir aman Allahım içi gözükmüyor pislikten leşlikten. Bildiğiniz ev terliğini koymuşlar her gelen onu kullanıyor gerisini siz düşünün artık.


Yatak deseniz çarşaflar lekeli, yatağın yayları çıkmış, sabah her tarafınız tutulmuş olarak uyandık. TV çalışmıyor kanallar çekmiyor. Yemekhanede oturulacak kadar yer yok turla gittiğimiz için. Yemeğini 2 dakika da yemen gerekiyor çünkü diğer arkadaşlar ayakta bekliyor. İşletmecisine gelince suratı beş karış bir dayak yemediğimiz kaldı. Bir yemek dağıtışları var sanki köpeğe yemek veriyorlar sinirli sinirli. Yemek koymaya korkuyorlar tabağa düşünün. İşletmeyle ilgili şikayet ettiğimiz zaman da burası böyle yapacak bir şey yok diyorlar. Evet sevgili Altıparmak Oteli tam bir fiyaskoydu. Tatilbudur lütfen o oteli anlaşmasından çıkartsın. Hiç memnun kalmadık. Sinirden ağlayacaktım o derece.
Onun dışında her şey çok güzeldi.

Betül Betül 2.227 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tatilbudur Temsilcisi25 Kasım

    Değerli Misafirimiz, Konu ile ilgili iletmiş olduğunuz görüşlerinize karşılık, 25.11.2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmelerimizde sizlere aktarılan kurumsal yanıtımızın geçerli olduğunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

  • Tatilbudur Temsilcisi24 Kasım

    Değerli Misafirimiz, İletmiş olduğunuz konu değerlendirmeye alınmış olup, gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza bilgilendirme sağlanacaktır. Öneri ve Talepleriniz için, [email protected] e-posta adresimizden veya 0216 531 14 60 numaralı Müşteri İlişkileri birimimiz üzerinden bizlere ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Tatilbudur.Com Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler