Tahtakale Spot  Müşteri Memnuniyetinde  Sınıfta Kaldı!

Onur Onur2 yıl önce

Tanesi 8 küsur kiraya almış olduğum iki yağmurluktan birini yağmur yağdığı zaman kullanmaya başladım, bir ya da iki defa giydikten sonra birleşim noktalarından açılma meydana geldi. Kendi haramdır diye iade etmek istemeyip diğer yağmurluğu açtım ancak o da daha ilk kullanımda deforme olup aynı sorunu çıkardı.

Market yetkililerine ürünleri götürüp değişim talep ettim fiş veya faturasız iade kabul edilmediğini belirtip belge ile gelmemi istediler. Aynı gün satış fişini bulup gittiğimde adımı ve cep telefonu numaramı kaydedip dönüş yapacaklarını ilettiler. Bir hafta da dönüş yapmayınca ben gittiğim bu seferde iade kabul edemediklerini belirttiler. Ürünleri ve satış fişini sinirlenerek orada bırakıp ayrıldım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tahtakale Spot Logo Tahtakale Spot 2 yıl önce

Değerli müşterimiz; Bildiriminiz kayıt altına alınmıştır, bizimle iletişime geçebilirsiniz. 444 7 286’yı arayabilir ya da [email protected] adresindeki iletişim kutusuna mesajınızı yazabilirsiniz. Müşteri İlişkilerimiz 08:00 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Teşekkür ederiz. Tahtakale Spot AVM Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular