Tahtakale Spot Hatalı Fiyat Etiketi!

Cengiz Cengiz3 yıl önce

Tahtakale Spot Sarısu şubesinden alışveriş yapıyorum. Fiyat etiketi ile kasa arasında yarı yarıya fiyat farkı var. Bana bu konuda eşlik eden kişi güvenlik pardon da müşteri hizmetlerine güvenlik görevlisi mi bakıyor ve benimle bağırarak konuşuyor. Reyon personelleri hata olduğunu kabul ediyor ama güvenlik kabul etmiyor ve basıp gidiyor yanımdan gidin başka yerden alın diyerek bu nasıl işletme?

Nasıl işletme mantığı? Barkodları aynı değilmiş, ben barkod okumak zorunda değilim. O etiketi o reyona ben basmadım o ürünleri de reyona ben basmadım. Suçlu kim merak ediyorum. Şimdi bi de güvenliğe alakası olmayan bu görevi vererek işletme müdürümü yaptınız ki ben de bu sektörde profesyonel olarak çalışan biri olarak bu olayın tamamı bana çok absürt geldi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tahtakale Spot Logo Tahtakale Spot 3 yıl önce

Değerli müşterimiz; Bildiriminiz kayıt altına alınmıştır, bizimle iletişime geçebilirsiniz. 444 7 286’yı arayabilir ya da [email protected] adresindeki iletişim kutusuna mesajınızı yazabilirsiniz. Müşteri İlişkilerimiz 08:00- 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Teşekkür ederiz. Tahtakale Spot AVM Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler