07 Aralık 2013
Yorum Yap
#2158032

Swatch'un Teknik Servisi Saatimi İstemediğim Bir Saatle Değiştiriyor!

Ankamall'dan yas402 model bir saat aldım. Saat 3 günde 5 dakika ileri gidiyordu. Garanti kapsamında Ankara Anteres Swatch mağazasına 15 11 2013 tarihinde 000588 no'lu servis fişi ile tamire verdim. Aralık başı itibariyle beni aradılar. Mağazaya gittiğimde saatimin tamir olamayacağını ve bana merkezden yollanan başka bir saati verebileceklerini söylediler.


Böyle bir uygulamanız var mı? Ölsem de takmayacağım bir saati bana neden veriyorsunuz? Ben saatimi beğenerek almıştım. Dünyada tek üretim mi ? Madem değiştiriyorsunuz neden bana seçme hakkı verilmiyor?

Mürsel 569 Okunma

Cevaplar

  • Mürsel'in Teşekkür Mesajı14 Mart 2014

    Saatimi değiştirdiler çok teşekkür ederim

  • Mürsel09 Aralık 2013

    Sayın Swatch Yetkilileri ; Swatch markasının ' kapanmakta olan mağaza ' bahanesinin arkasına sığınarak bana ölsemde takmayacağım bir saati kabul ettirmeye çalışmasını anlamıyorum . O mağaza kapanıyorsa başka bir mağazanızdan saat seçebilirim. Sahşıma VERİLEN saat seçme hakkımı kullanmak istiyorum . Kapanmakta dediğiniz mağaza vitrininde beğendiğim saatler mevcut.

  • Swatch Temsilcisi09 Aralık 2013

    Sayın Mürsel Akgün, Belirtmiş olduğunuz fiş numarasına karşılık gelen ürünün garanti kapsamında değişimi onaylanmıştır. Normail şartlar altında ilgili mağazadan arızalanan saatinizin tutarı ve mağaza stokları çerçevesinde bir saat alma hakkınız doğmuştur. Fakat ilgili mağaza kapanmak üzere olan bir mağaza olduğundan mağazada stok bulunmamaktadır ve size İsviçre'den saatinize karşılık gönderilen saat teslim edilmiştir. İsviçre'den size gönderilen saat yas402 değildir çünkü ilgili model 1999 üretimi olduğundan attık üretilmemektedir ve stoklarda da bulunmamaktadır. Saygılarımızla. Swatch Group Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler