Swatch Tüketici Haklarını Öğrensin, Tüketicinin Yüzüne Telefonu Kapatmasın!

Yusuf Yusuf 2 yıl önce

Swatch Akasya AVM şubesinden 15/08'de aldığım saat kordonunun iç tarafı beyaz leke oluştuğundan dolayı Akasya şubesine götürdüm. Satış temsilcisi Y** Beye iade etmek istersem nasıl oluyor diye sorduğumda; iade edemezsiniz, faturada yazıyor şeklinde cevap verdi. Bu şekilde cevap veren bir firmanın ürününü asla ve asla kullanmam. 5 gün içinde saat bu hale geldiyse ilerde ne hale gelir durum ortada. Tüketici hizmetlerini aradığımda bu bizim iade şekli yok diye saçma bir cevap aldım. Nasıl böyle olur 5 günlük ürünü iade etme hakkım yok mu diye sorduğumda, bu şekilde faturada yazıyor diye müşteri hizmetleri de cevap verdi. Siz değiştirmiyor musunuz Tüketici Mahkemesine mi gideyim diye söylediğimde telefonu yüzüme kapadı. Ben böyle bir hareketi bu firmaya yakıştıramıyorum. Tekrar aradım ısrarla ve kendilerinin bu yaptığı hareketin terbiyesizlik olduğunu ilettim. Yazıklar olsun Swatch.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yusuf 2 yıl önce

Güzel devletimin tüketiciye verdiği hakkı kullandım ve paramı geri aldım. tüketiciyi kimse bilgisiz zannedip dalga geçmesin...

profile-icon Yusuf 2 yıl önce

20/08 de teslim ettiğim ürün için arama zahmeti göstermediler. Müşteri hizmetlerini aradığımda ücret iadesi yapılmayacağını, sabundan kaynaklanmış diye saçma bir sebep gösterdiler ve ürünü mağazaya gönderdiklerini söylediler. Bende bugün Tüketici Mahkemesine başvurdum. Sizin gibilere inat uğraşacağım. Para mevzu bahis değil. Müşteri hizmetleriniz ve kalitenizi insanlar okusun, anlasın... .

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler