Swatch Saati İade Almamak İçin Yanlış Yönlendirdi

Gökhan Gökhan12 Ocak 2015 16:29

17.12.2014 tarihi, saat 20:23'te yakınımıza saat aldık. Bu saati değiştirmek isteyen yakınımız Metrocity mağazasına 3 gün sonra saati değiştirmek için gittiğinde hiçbir şey beğenememiş ve Metrocity mağazasındaki O*** B*** isimli müşteri temsilcisi arkadaşa bu saatin iadesini alabilir miyiz diye sormuş ve satış temsilcisi arkadaş saatin iadesinin alınamayacağını söylemiş.

Ben bizzat faturasını vererek iadesini almak istersen alabilirsin diye yönlendirdiğim yakınım bu saati iade edememiştir. Ve müşteri temsilcisinin yanlış yönlendirmesi yüzünden 15 günlük iade süreci geçmiştir. Konu ile ilgili yardımcı olunmuyor ve Swatch saatin satış sorumlusu firma Eren Perakende telefonlara bakmıyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Swatch Logo Swatch 14 Ocak 2015 15:51

Sayın Gökhan KUŞ, Öncelikle yaşamış olduğunuz sıkıntı için Swatch Group Türkiye adına üzüntülerimizi iletmek isteriz. Saatinizi mağazalarımızdan satın alma tarihinden itibaren kullanılmamış ve tadilat görmemiş ürünlerde, fatura ibrazı ile 8 gün içinde satın alımın gerçekleştiği bayiden, bizzat gitmeniz taktirinde ücret iadesi mümkün olabilmektedir. Metrocity şubesindeki Swatch satış noktası Eren Holding şirketi bünyesi altındadır. İade ve değişim konularında sorumluluk kendilerine aittir. Saygılarımızla. Swatch Group Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler