Toplam çözüm sayısı
..
Süsen Güzellik Salonu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Neshe'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Süsen Güzellik Salonu   Çalışanı İşletme Sahibi Kaba Davranışları!

2452görüntüleme
Neshe
Neshe 18 Aralık 2020 01:42

Kendisini aklamak için müşterilerinin kişisel durumunu kullanmasıyla ilgili yorumu okudum. Telefona bakan bayanın ise fevri davranarak bıkkın ve kaba konuşarak 2 ay gibi uzun sürede 10 dakika dahi randevu vermediğine de kapıya gelen tanıdıklara 1 saat sonra gelin dediğine de şahit oldum. Yakın zamanda gittiğim randevumda çalışanın kaba ve aşağılar tarz söylemleriyle içeri girdim ve gerildim. 

Önceki randevularda alerjik hassasiyetimi tetiklediğini rahatsız ettiğini söylememe rağmen üstün mikrop dolu diyerek üzerime art Arda dezenfektan sıktı İğrenir bakışlarla şimdi de ellerini dezenfekte et diyerek sıvıyı döktü avuçlarımdan bileklerimden taşarak yerlere akarken şimdi git tuvalette ellerini iyice yıka diye azarlayıcı tarzda söyleyince tahammülüm bitti. Böyle bir muameleyle hiçbir yerde karşılaşmadım. Sağlık tedbiri hoyratça düşmanca yapılmadı zorla ve kışkırtıcı tarzda nasıl üzerime dezenfektan püskürtürsünüz?  

Yapılan muamele psikolojimi bozdu aşağılama hissettim. Tartışmayı duyup gelen İşletme sahibi diğer çalışanların ve müşterinin önünde bu ne biçim kadın atın bunu dışarı bunu bir daha almayın son defa yap işlemini diye bağırdı.

 Bu sözlerle yaşananların şokunu atamadan hayretler içerisinde kaldım madem atılıyorum niye işlem yapıyorsunuz? Benim müşteri sıfatımın kadınlığımla ilgisi nedir?  Kışkırtıcı tahrik edici kasıtlı tavırla yapılan yaklaşıma birkaç defa maruz kalıp tepki veren bir müşteri bir insanım ben. İstesem sözlerinize karşılık veremez miydim? O kadar insanın önünde suç teşkil edecek söz ve fiilde bulunabilir miyim? Etki tepki olarak istemsizce sesimin yükselmesinin dışında istesem de yapamazdım mümkün değildi Ben de her vatandaş gibi meslek onuru ve kişilik hakları haysiyet onur şeref taşıyorum.

Ancak sizin bana herkesin önünde itham ettiğiniz cümle onurumu kırdı. Asıl sizin tepkiniz yaşamın olağan akışına ters düştü. Telafisi yok. Oturun sakinlesin ne oldu bir de bana anlatın demediniz Çalışanınıza güvenip görmediğiniz kışkırtmaları sorgulamadınız Yazıklar olsun size! Sağlık Bakanlığı ® ve sağlık müdürlüğü böyle istiyor diye unvanları ile etik olmayan beyanda bulundunuz  bir müşteriyi biz herkese böyle yapıyoruz değil mi diye olaya dahil ettiniz. Sağlık müdürlüğü ile görüştüm ve burada yazmayacağım gerekirse adlı yargıda açıkça söyleyeceğim cevabı aldım. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere silsile usulü ile adım adım hakkımı arayacağım.

Süsen Güzellik Salonu Logo
Süsen Güzellik Salonu24 Aralık 2020 19:20

Gönül hanım, Öncelikle vicdanınız el veriyorsa bize çamur atarken kendi adınızı kullanmanızı tavsiye ederiz, sahte isimlerin arkasına saklanmayın. Güvenlik kameraları ve diğer müşterilerimizin şahitliğinde personelimize yapmış olduğunuz hakaretler ve terbiyesizliklerin hepsi kayıt altına alınmıştır ve çalışanlarımız hakkınızda suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa başvuracaktır. İşletmemiz hakkında buradan yapmış olduğunuz asılsız beyanlar ve çamur atmalar nedeni ile de sizi mahkemeye vereceğimizi ayrıca bilmenizi isteriz. İşleminiz esnasında ‘’kendime covid bulaştırıp buradan kaptım diyerek sizi şikayet edeceğim’’ gibi iğrenç sözlerinizi de kayıt altına aldık. Bizi istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. Her geldiğinizde problem çıkarıyorsunuz, şunu bilin ki dezenfektan kullanmak zorundasınız, müşterilerimizin hepsi aldığımız önlemler nedeni ile bizlere teşekkür ediyor, kaldı ki biz bu önlemleri iş güvenliği uzmanımıza danışarak bakanlığın öngördüğü kurallar çerçevesinde alıyoruz. Kapıda ateş ölçümü yapıyoruz, el ve kıyafet dezenfeksiyonu yapıyoruz, daha sonra isim ve cep numarası ile bir problem çıkarsa filyasyon yapılabilmesi için kayıt tutuyoruz. Tüm işlem odalarımızda HEPA filtreli hava temizleme cihazları bulunmakta. Ayrıca tüm alanları sürekli havalandırıyoruz. Biz 35 senedir Bakırköy'de alnımızın akıyla bu işi yapıyoruz istihdam sağlıyoruz, evimize ekmek götürüyoruz, sizin asılsız iddialarınız ve ucuz laflarınız ile yıkılmayız. Bu te

Neshe
Neshe06 Şubat 11:04

Cevabınızı okudum kamera kayıtlarında söz konusu ithamlarınız maalesef yok bu kadar basit hastalık kaptım gibi bir düşünce sözle karalama yapacak mantikda akılda değilim. Söz konusu tedbirler bir çok güzellik merkezlerinde bakanlıkça gönderilmiş yazi ile zaten mevcuttur. Sizin kendinizce yaptığınız müşteri üzerine dezenfektan sıkma işleminden dogan sıkıntıya istenilen ricam çalışanınızın ve sizin verdiği karşılık yalan beyan ve kaba tavırlar oldu. Ben tek kişiyim tabii ki çoğunluk olarak çalışanlarınıza tembihleyerek söz birliği yapmanız doğaldır ancak doğru değildir. Çalışan oldukları için is ilişkisi menfaati vardır İsim saklanma meselesine gelince telefon alınırken hesap kuruluşu oluşturan satış elemanı tarafından yapıldığı gibi zaten t. C. No ve adim faruramla benim dir. Bu gibi sitelerde kamuya bilgi amaçlı şikayet yazılırken dikkat ederseniz insanların isimleri ne şekilde kullanıldığını görürsünüz. Mahkemeye arzu ediyorsanız verirsiniz. Niye o gün itibarıyla vermediniz? Benim yazımı okuyunca mi vereceğiz oldu. Size yakıştıramadım şu Covid bulaştırdınız diyeceğim sözlerini. Ve siz burada bu yazdığınızla kendi Is yerinizi kendiniz bu kadar olumsuz ithamla beyan ettiniz. Ayrıca tekrar yazacağım size yazıklar olsun

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile