Toplam çözüm sayısı
..
Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Müge'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
1 Destekçi

Trendyol Alışverişim Sürat Kargo'DA Kayboldu Yok! Nerede?

487görüntüleme
Müge
Müge 17 Ocak 11:26
ÇözüldüÇözüldü
Müge'nin Teşekkür Mesajı
“Şikayetim yayınlandıktan sonra Sürat Kargo benimle iletişime geçti ve süreci takip ettiklerini ilettiler. Görüşmemizi takiben kendileri tarafından ürünüm birkaç gün içinde temin edildi. Şube ve Genel Müdürlük mağduriyetimin giderilmesi için yardımcı oldu. Hassasiyetleri ve burayı takip ederek aldıkları aksiyon için teşekkür ederim.”

Trendyol üzerinden 07.01.2021 saat 00:17 tarihinde toplamda 5 adet ürün aldım. Siparişimi takiben diğer firmalardan aldığım ürünler Aras Kargo ® ve Yurtiçi ® aracılığıyla birkaç gün içinde elime ulaştı. Fakat gelin görün ki geriye kalan son ürünüm bugün itibariyle yani 17.01.2021 hala ortada yok. Ulaşmayan ürünün dağıtıcısı kim tabii ki Sürat Kargo. İnternetten barkod numaramla aratma yaptığımda en son 09.01.2021 İzmir Aktarma kargo araçtan indirildi yazıyor. Bir daha bir bilgi girişi olmamış bu kadar gündür. İşin ilginç tarafı Trendyol ® siparişlerim bölümüne girdiğimde ürün teslim edildi yazıyor. Ürünü ben teslim almadım, o zaman kim aldı? Siparişim bu kadar gündür nerede, kim aldı? En kısa zamanda firmalardan geri dönüş yapılıp, tarafıma bilgilendirme yapılmasını istiyorum aksi takdirde gerekli yasal yollara başvurma hakkımı tarafımca saklı tutuyorum. Bilginize.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo17 Ocak 11:32

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Sürat Kargo’yu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Çözüm Merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle Sürat’li bir şekilde irtibata geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet , bilgi , öneri , görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Müge
Müge22 Ocak 12:50

Şikayetim yayınlandıktan sonra Sürat Kargo benimle iletişime geçti ve süreci takip ettiklerini ilettiler. Görüşmemizi takiben kendileri tarafından ürünüm birkaç gün içinde temin edildi. Şube ve Genel Müdürlük mağduriyetimin giderilmesi için yardımcı oldu. Hassasiyetleri ve burayı takip ederek aldıkları aksiyon için teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler