25 Ağustos 2019
#12491875

Sürat Kargo'nun Kargoculuk Fiyaskosu

20.08.2019 tarihinde N11 üzerinden bir ürün aldım. Satıcı ürünü Sürat Kargo ile Ankara Gölbaşı Sürat Kargo şubesine göndermiştir. İki gün sonra Sürat Kargo Gölbaşı şubeye gittiğimde Sürat Kargo'nun Gölbaşı şubesinin kapandığını artık hizmet vermeyeceğini söylemiştir. O sırada Sürat Kargo'dan tarafıma bir mesaj geldi. Kargomun merkez şubede olduğunu oradan almamı yazmışlar. Merkez şubenin ise Ankara'nın Kazan ilçesinde olduğunu sonradan öğrendim. (Bu arada ürünü adrese teslim şeklinde sipariş ettim). İlgili şubeyi telefonla aramaya çalıştım. Bu seferde aradığınız numaraya ulaşılamıyor mesajını aldım. Yani rezillik bir değil iki değil. Bunların üzerine internet sitelerine girdiğimde ürünün iadeye gideceğini öğrendim.

Seyhan Seyhan 478 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seyhan28 Ağustos 2019

    Müşteri hizmetleriniz ertesi gün benimle iletişime geçti. İlgilendiler sağ olsunlar. Ürününüzü adresinize getirecekler dediler. Ertesi sabah merkez şube sadece sms attı gelin ürünü alın diye. Yani değişen hiçbir şey yok. En son öğrendim ki ürün iade edilmiş satıcı firmaya. Benim aldığım ürün sıradan bir şeydi. Ama acil gelmesi gereken sağlık ya da ona benzer bir üründe olabilirdi. Siz siz olun acil ihtiyaçlarınızı Sürat Kargo ile göndermeyin.

  • Sürat Kargo Temsilcisi26 Ağustos 2019

    Sayın Seyhan T, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları