Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cansu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargom İade Gönderilmiş

348görüntüleme
Cansu
Cansu 25 Kasım 2020 14:14

Şu pandemi sürecinde kargom bu sıkıntılı kargoya verildi diye kulağım kapıda ve telefonda evden de dışarı adımımı atmıyorken, hiçbir bilgilendirme olmadan kargom iade gönderilmiş. Şaşırdım mı hayır çünkü en sıkıntılı kargo. Ankara Şereflikoçhisar da şubenizde olmadığı için burayı mı takmıyorsunuz anlamış değilim. Sipariş verdiğim yer sizin ve elemanınız yüzünden tekrar iade gönderildiği için bana kapıda ödeme sistemleri kapandı. Bilerek mi yapıyorsunuz ya bizden göndermesinler diye ya da bir daha göndersinler bir daha kargo ücreti alalım diye?  

Ayrıca sisteme giriyorum,22 si pazar günü kurye dağıtıma çıkarılmış evde bulunamamış iade gönderilmiş internetten bakıyorum, pazar günü kapalıdır yazıyor dalga geçer gibi. Kapalı olduğu gün dağıtıma çıkıyor evde bulamıyor bir de iade gönderiyor. Ne kadar güzel bir şirket olduğunuz ortada. 

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo25 Kasım 2020 14:15

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler