Toplam çözüm sayısı
..
Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Sürat Kargolarımın Boğaziçi Bölge Müdürlüğü Hatasıyla Alınmaması Hakkında

485görüntüleme
Mehmet
Mehmet 25 Aralık 2020 15:36

Sürat Kargo yurt dışı müşterisiyim fakat son zamanlarda pandemiden dolayı kargolarımız yurt dışı birimi tarafından hem pandemi hem de personellerin Home ofis çalışmalarından dolayı alınmamaktadır yurt dışı biriminden ş***** bey ve i**** bey tarafımı arayıp konuyu izah etmiş olup bizim açımızdan sıkıntı bulunmamış olup kargolarımızı Fındıkzade şube üzerinden gönderebileceğimizi belirtmişlerdir fakat Fındıkzade şube müdürüne her gün gönderilen kargoların ödemesi yapılmasına rağmen tahsilat girmeyerek sanki borcumuz varmış gibi gösterilmiştir kendisi bazı mücbir sebeplerden dolayı Sürat Kargo'dan ayrılmıştır fakat Sürat Kargo borcu bize yazmıştır tarafımızda banka dekontu faturalarımız olmasına rağmen Boğaziçi bölge müdürlüğünde çalışan şahıslar Fındıkzade şube yetkililerine kargolarımızın alınmaması gerektiğini belirtmişlerdir.

Şimdi parasını günlük nakit ödeyen bir müşteri olarak neden bizim firmamız zan altında kalmaktadır? Aradan 1 ay geçmesine rağmen şube müdürü ten ayrılınca malı işler konuyu fark etmesine rağmen şube müdürünün eşi ödemeyi yapacağını belirtmesine rağmen şubede çalışanlarında ödemeyi yaptığımı doğrulmasına rağmen malı işler kargolarımızı aldırmamaktadır malı işlerin bizimle alıp veremediği nedir? Şube müdürünün takibini yapamayıp hatayı müşteride mi aramaktadır?  

Firma olarak son göndereceğimiz 15 siparişin 9'u kargolarımız alınmadığından dolayı iptal edilmiştir iptal edilen siparişlerimizden yapacağımız zararı kim karşılayacak? Bu saatten sonra Sürat Kargo ile çalışmak niyetinde değilim sadece yapılan hatanın düzeltilmesini istiyorum gerekli şikayetler Tüketici Hakem Heyetine olsun genel müdürünüz m**** bey'e olsun Kaynak Holding ® yönetim kurulu başkanınıza kadar şikayetimi bizzat yüz yüze de gidip anlatacağımdan şüpheniz olmasın tek kelime ile işini yapamayan personeller acısını çeken müşteri. Devlet'e ait olan kurum'a yakışmadı.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo25 Aralık 2020 15:38

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Sürat Kargo’yu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Çözüm Merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle Sürat’li bir şekilde irtibata geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet , bilgi , öneri , görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler