Sürat Kargo'da  Ürünüm Kargoda Kayboldu Resmen

Gulhan Gulhan25 Kasım 2020 16:04

Dolap uygulamasından sattığım ve sonrasında iade edilen ürün için kargo eve gelmiş ve kağıt bırakmış. İşte olduğum için ve eve geldik bulamadık diye kesinlikle aramadıkları için ertesi gün hemen aradım şubeyi. Ulaşmak mümkün değil, telefonları asla açmıyorlar. Sonrasında araya pazar günü girdi. Pazartesi günü erkenden gittim kargoyu geri göndermelerinden korktum. Gittiğimde eve gelip kağıt bırakılan günün hemen ertesi gün erkenden kargoyu geri yolladıklarını öğrendim. 

Söyleyin tekrar yollasınlar dediler ama Dolap uygulamasında ürünü alıp, iade eden kişi tekrar ürün kendisine geri gelirse teslim de almaz, bir daha göndermeye de uğraşmaz, ne olacak şimdi dedim. Cevap yok. Çözmek için bir çaba yok. Telefonu açmış olsaydınız, böyle bir sorun olmazdı dediğimde cevap yok. Çok kızgınım. 110 TL 'lik ürünüm şu an nerede, kimin elinde belli değil. Kargoda kalıp hiçbir şekilde teslim olmayan ürünler ne yapılıyor hiç bilmiyorum. Ürünümü geri istiyorum Sürat Kargo.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 25 Kasım 2020 16:13

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler