15 Ekim
#12793223

Sürat Kargo'da Kargom 1,5 Aydır Kayıp!

GittiGidiyor'dan aldığım bir ürün Sürat Kargo 14896238221234 takip numarası ile yaşadığım şehir olan Nazilli'ye gönderildi. Afyon - Denizli aktarma şubelerinden birisinde kargom kayboldu. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim. Daha sonrasında ise kargo bana hatta Nazilli şubesine bile gelmeden (Nazilli Şb... Çalışanlarının dediğine göre) kargo takip bölümünde tarafıma teslim edildi şeklinde görünüyor. Bu durumu defalarca müşteri hizmetlerine bildirmeme rağmen her defasında "ilgili birime konuyu ileteceğiz, şikayetiniz kayıtlara geçti" dediler ve hiçbir çözüm üretemediler. Bir daha asla Sürat Kargo ile çalışmayacağım.

Erdal Erdal 1.683 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdal17 Ekim

    Her zamanki gibi otomatik mesaj yazıp çözüm üretmiyorsunuz, telefondaki müşteri temsilcileri de her seferinde "ilgili birimlere şikayetinizi ilettik en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız" dediler ama ne araya var ne soran ne de çözüm sağlayan.

  • Sürat Kargo Temsilcisi16 Ekim

    Sayın ERDAL K, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları